Šta je Novi START, sporazum SAD-a i Rusije koji je Putin suspendirao

Potpisan 2010. godine, Novi START ograničava broj strateških nuklearnih bojevih glava koje Sjedinjene Američke Države i Rusija mogu rasporediti.

SAD i Rusija su se obavezali da neće rasporediti više od 1.550 strateških nuklearnih bojevih glava na interkontinentalnim balističkim projektilima (EPA)

Sporazum Novi START, čije je suspenziju od Rusije u utorak najavio predsjednik te zemlje Vladimir Putin, bavi se smanjenjem i kontrolom strateškog nuklearnog naoružanja.

Potpisan 2010. godine od tadašnjeg američkog predsjednika Baracka Obame i bivšeg ruskog predsjednika Dmitrija Medvedeva, pod službenim nazivom “Mjere za daljnje smanjenje i ograničavanje strateškog ofanzivnog oružja“, Novi START ograničava broj strateških nuklearnih bojevih glava koje SAD i Rusija mogu rasporediti.

Sporazum je zamijenio Dogovor iz Moskve, koji je isticao u decembru 2012. godine.

Ugovor je na snagu stupio 2011. godine, a 2021. godine je produžen na još pet godina, nakon što je Joe Biden preuzeo dužnost američkog predsjednika.

Sporazum omogućava američkim i ruskim inspektorima da osiguraju da ga obje strane poštuju.

Izvršeno 328 inspekcija, razmijenjeno 25.311 poruka

Do 1. februara 2023. godine dvije strane izvršile su 328 inspekcija i razmijenile 25.311 poruka.

Prema sporazumu, objašnjava Reuters, SAD i Rusija su se obavezali da neće rasporediti više od 1.550 strateških nuklearnih bojevih glava na interkontinentalnim balističkim, ili balističkim projektilima na podmornicama, te više od 700 projektila dugog dometa (interkontinentalne balističke, kao rakete koje se lansiraju iz podmornica) i teških bombardera.

Također, uveden je limit na raspoređene i neraspoređene lansere interkontinentalnih balističkih i projektila sa podmornica, kao i bombardera koji mogu nositi nuklearno naoružanje, na maksimalno 800.

Svaka strana može izvršiti do 18 inspekcija na lokacijama strateškog nuklearnog oružja godišnje, kako bi se osiguralo da druga strana nije prekršila ograničenja.

Nalaže se da u SAD i Rusija moraju uložiti napore da se onemogući bilo kakvo slučajno lansiranje nuklearnih projektila.

No, zbog pandemije korona virusa, inspekcije su prekinute u martu 2020. godine.

Dogovori Moskve i Washingtona o nastavku prakse inspekcija trebali su biti održani u novembru prošle godine u Egiptu, ali ih je Rusija odgodila, a novi datum nije utvrđen.

Posjeduju 90 posto svih nuklearnih bojevih glava

Pretpostavlja se da Rusija i SAD zajedno posjeduju oko 90 posto od svih nuklearnih bojevih glava na svijetu, a obje strane su saglasne da se rat između tih nuklearnih sila mora izbjegavati po svaku cijenu.

Međutim, ruska agresija na Ukrajinu gurnula je dvije sile prema sukobu bliže nego u proteklih 60 godina.

SAD je optužio Rusiju da krši odredbe sporazuma jer ne dozvoljava inspekcije na svojoj teritoriji, dok je Moskva govorila da bi odlučnost Zapada u namjeri da “porazi” Rusiju mogla dovesti do toga da se Novi START 2026. godine, kada bude isticao, ne produži.

Vladimir Putin kaže da je činjenica da SAD želi vršiti inspekcije u ruskim vojnim postrojenjima, dok u isto vrijeme nastoji poraziti Rusiju, apsurdna.

Procjenjuje se da na svijetu  devet država posjeduje nuklearno naoružanje, a Institut SIPRI tvrdi da posjeduju ukupno 13.400 nuklearnih bojevih glava.

Izvor: Agencije

Reklama