Kina: Sukob u Ukrajini izmiče kontroli
Kina nikada nije osudila ruske akcije na svog istočnoevropskog susjeda, niti je upotrijebila riječ “invazija”.

Kina je jako zabrinuta zbog sukoba u Ukrajini koji eskalira i čak izmiče kontroli, rekao je kineski ministar vanjskih poslova Qin Gang tokom sastanka na konferenciji u Pekingu.
Moskva i Peking dogovorili su partnerstvo “bez ograničenja” malo prije ruske invazije na Ukrajinu u februaru prošle godine, a Kina nikada nije osudila ruske akcije na svog istočnoevropskog susjeda, niti je upotrijebila riječ “invazija”.
Sjedinjene Američke Države upozorile su na posljedice ukoliko Kina pruži vojnu podršku Rusiji, a o tome su u ponedjeljak govorili i neki evropski čelnici.
Peking je još jednom odbacio tvrdnje da pomaže naoružanje Moskve.

“Pozivamo određene zemlje da odmah prestanu dolijevati ulje na vatru sukoba u Ukrajini takvim izjavama”, rekao je Qin Gang, naglašavajući da će Kina “nastaviti promovisati mirovni dijalog i raditi s međunarodnom zajednicom kako bi dijalog rješavao probleme”.
“U interesu nam je jedino zajednička sigurnost”, istakao je Qin Gang.
‘Širenje mira i sigurnosti’
Njegovi komentari uslijedili su nakon najava da će se šef kineske diplomatije Wang Yi u Moskvi sastati sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Tokom posjete Mađarskoj u ponedeljak, Wang je pozvao na pregovore i mirno rješavanje sukoba.
“Željeli bismo političko rješenje koje bi omogućilo miroljubiv i održiv okvir za Evropu”, rekao je Wang, dodajući da je “svijet u neredu i ratovima”, te da “miroljubive zemlje trebaju trenutna neprijateljstva privesti kraju što je prije moguće”.
U međuvremenu je Kina objavila dokument Globalne sigurnosne inicijative (GSI), koji se oslanja na koncept “nedjeljive sigurnosti”, a u kojem se ističe da širenje mira i sigurnosti u svijetu mora biti težnja svih zemalja.