Ujgurske grupe traže od UN-a akciju protiv kineskih kršenja njihovih prava
Pokušaj Zapada da se održi rasprava o kineskom tretmanu muslimanskog stanovništva u Vijeću za ljudska prava UN-a nije prošao.

Ujgurske aktivističke grupe pozvale su tijela Ujedinjenih nacija da poduzmu mjere protiv Kine zbog njenih zloupotreba nad tom muslimanskom etničkom manjinom, nakon što su stručnjaci UN-a ove sedmice pregledali stanje ljudskih prava u Kini, prenosi Fena.
Tokom dvodnevne revizije Komiteta UN-a za ekonomska, socijalna i kulturna prava (CESCR) u Ženevi, učesnici su pitali kinesku delegaciju o postupanju zemlje prema manjinama, uključujući Ujgure u zapadnoj regiji Xinjiang, i mjerama za okončanje prisilnog rada i proizvoljnih pritvaranja, između ostalog.
Peking oštro negira zloupotrebe.
“Još jedna grupa nezavisnih eksperata UN-a izrazila je ozbiljnu zabrinutost zbog aktuelne brutalnosti s kojom se suočavaju Ujguri”, kazao je Omer Kanat, izvršni direktor Ujgurskog projekta za ljudska prava, u zajedničkoj izjavi sa Svjetskim kongresom Ujgura.
“I još jednom kineska vlada nastavlja da negira i odvlači pažnju od prezentiranih činjeničnih dokaza. Davno je prošlo vrijeme da sistem UN-a odgovori na sveobuhvatniji način”, kazao je.
Zatvaranje Ujgura mogao bi biti zločin protiv čovječnosti
Kineska stalna misija pri Uredu Ujedinjenih nacija u Ženevi i Komitet UN-a za ekonomska, socijalna i kulturna prava nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentar poslane nakon radnog vremena.
U izvještaju koji je u augustu objavila Michelle Bachelet, tadašnja Visoka povjerenica UN-a za ljudska prava, nekoliko sati prije nego što je završila svoj mandat, navodi se da bi kinesko zatvaranje Ujgura i drugih muslimana moglo predstavljati zločin protiv čovječnosti.
Pokušaj Zapada da se održi rasprava o kineskom tretmanu muslimanskog stanovništva u Vijeću za ljudska prava UN-a nije, međutim, prošao.
Human Rights Watch, koji je u ponedjeljak pozvao UN da postupi po izvještaju, pridružio se nekoliko drugih grupa u pozivanju Evropske unije da odustane od, kako su nazvale, “besmislenih” pregovora o ljudskim pravima s Pekingom.
“U nedostatku izgleda za konkretan napredak, EU bi trebala prekinuti dijalog i udvostručiti svoje napore da osigura akciju UN-a u vezi s kineskom pogrešnom politikom, i tražiti odgovornost za međunarodne zločine počinjene u Xinjiangu”, kazao je Philippe Dam, direktor EU u Human Rights Watchu u saopćenju za javnost, prenosi Reuters.