Oluja Gabriel prijeti Novom Zelandu, hiljade ljudi bez struje
Vlasti su formirale centre za evakuaciju i poručile stanovništvu da pripremi zalihe za tri dana, u slučaju da ne bude moguće da napuste domove.

Hiljade ljudi na Novom Zelandu ostalo je bez struje u trenutku kada se zemlja suočava sa početkom jake oluje, prenosi Reuters.
Oluja Gabriel, koja je sa ciklona kategorije 2 prešla u subtropsku oluju, tokom noći prošla je preko australskog otoka Norfolk i počela da udara u najsjeverniji region Novog Zelanda, navodi britanska agencija.
Meteorolozi su izdali “crveno” upozorenje na olujni vjetar i kišu za područje Aucklanda i Northlanda, gdje se očekuje do 200 mm kiše i udari vjetra do 130 kilometara na sat.
Vanredno stanje
Vlasti su formirale centre za evakuaciju i poručile stanovništvu da se pripremi dovoljnim zalihama za tri dana, u slučaju da ne bude moguće da napuste domove.
Oluja Gabriel dolazi na Novi Zeland sedmicama nakon što je jaka kiša izazvala poplave u gradu Aucklandu, koji je i dalje pod vanrednim stanjem.
Zbog toga je desetine hiljada vreća sa pijeskom podijeljeno tamošnjem stanovništvu zbog zabrinutosti da su već nakvašena zemlja i oslabljena infrastruktura učinili kuće podložnijim poplavama, navodi Reuters.