Sindrom hroničnog umora u SAD ima 3,3 miliona ljudi
Hronični umor karakteriše najmanje šest mjeseci teške iscrpljenosti koja ne prolazi odmaranjem u krevetu.

Sindrom hroničnog umora u Sjedinjenim Američkim Državama ima 3,3 miliona ljudi, pokazuje prva reprezentativna procjena na nacionalnom nivou koju su objavili američki zdravstveni zvaničnici, prenosi Beta pozivajući se na AP.
Broj oboljelih od tog sindroma, koji su objavili Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) veći je nego što su prethodne studije ukazivale i to vjerovatno zato što su uračunati i neki pacijenti sa dugim Covidom.
Elizabeth Unger, koautorica izvještaja zasnovanog na anketiranju 57.000 odraslih osoba u SAD-u tokom 2021. i 2022. godine, rekla je da to stanje “očigledno nije rijetka bolest”.
Nema lijeka niti testa
Hronični umor karakteriše najmanje šest mjeseci teške iscrpljenosti koja ne prolazi odmaranjem u krevetu. Pacijenti također prijavljuju bol, moždanu maglu i druge simptome koji se mogu pogoršati poslije vježbanja, rada na poslu ili drugih aktivnosti.
Za sindrom hroničnog umora ne postoji lijek, kao ni test krvi ili pregled skenerom koji bi omogućili brzo postavljanje dijagnoze.
Ljekari nisu uspjeli utvrditi uzrok te bolesti, iako istraživanja sugeriraju da je u pitanju produžena prekomjerna reakcija tijela na infekciju ili drugi udar na imuni sistem.
Sindrom hroničnog umora je postao poznat prije gotovo 40 godina, kada su brojni slučajevi prijavljeni u saveznim državama Nevada i New York. Neki ljekari su ga odbacili kao psihosomatski sindrom, a neki se i danas drže tog mišljenja, prema riječima stručnjaka i pacijenata.