Zašto kineski mediji izvještavaju o prijateljskim vezama sa SAD-om?
Kada su se u medijima iznenada počele pojavljivati priče o ‘jačanju kinesko-američkih veza’ i ‘prijateljskim vezama Amerikanaca i Kineza’, to nije prošlo nezapaženo.

Godinama su kineski mediji prikazivali Sjedinjene Američke Države kao neprijateljsku naciju koja nastoji oslabiti Kinu na svjetskoj sceni.
Osim toga, više puta su opisali SAD kao prijetnju svjetskom miru zbog politike naoružavanja Tajvana. na čemu insistira Washington, slanja vojne pomoći Ukrajini i podržavanja izraelskog rata protiv Gaze.
Kako primjećuje Frederik Kelter u tekstu objavljenom na Al Jazeeri na engleskom jeziku, kada su se u kineskim medijima iznenada počele pojavljivati priče o “jačanju kinesko-američkih veza” i “prijateljskim vezama između Amerikanaca i Kineza”, to nije prošlo nezapaženo.
U sedmicama prije dugoočekivanog sastanka američkog predsjednika Joea Bidena i kineskog predsjednika Xi Jinpinga 15. novembra na samitu APEC-a u San Franciscu kineski mediji ublažili su oštru retoriku.
Xijevo pismo američkom ratnom veteranu
Državna novinska agencija Xinhua izvijestila je o pismu koje je Xi poslao američkom ratnom veteranu, koji je služio u grupi američkih zračnih snaga pod nadimkom Flying Tigers i koji se borio s kineskom vojskom protiv Japanaca tokom Drugog svjetskog rata.
U pismu Xi govori o odnosima između Kine i SAD-a, ističući duboko prijateljstvo iskovano između dvije zemlje, “koje je izdržalo test krvi i vatre.”
Kineski People's Daily, pod kontrolom Komunističke partije, koji je ranije ove godine nazvao SAD ratobornom zemljom, objavio je zbirku članaka u spomen na Flying Tigers u istoj sedmici kada se Biden sastao s Xijem.
Pedeseta godišnjica posjete Philadelphia Orchestra Pekingu 1973. također je postala jedna od tema u kineskim medijima, kao i Xijeva različita putovanja u SAD, počevši s prvom posjetom 1985. godine, koju je proveo u Iowi, gdje je “poticao prijateljstva s američkim narodom”.
Čak je i državni Global Times, koji je u uvodniku u oktobru Ameriku opisao kao “uprljanu krvlju nevinih civila” u Gazi, pozvao na veću saradnju Pekinga i Washingtona, na dan sastanka Bidena i Xija.
SAD je ‘pokvareno mjesto prožeto kriminalom’
Kineski državni analitičari također su slijedili omekšavajući ton medija.
Hu Xijin, koji je ranije pozivao na kineske zračne napade na Tajvan kako bi se “eliminirale” američke trupe, napisao je u nedavnom članku mišljenje o potrebi za proširenom saradnjom Kine i SAD-a.
Bloger Sima Nan, koji je ranije opisao SAD kao “pokvareno mjesto prožeto kriminalom”, odjednom je ustvrdio da nastoji “promovirati prijateljske kinesko-američke odnose”.
Alfred Wu, stručnjak za javno upravljanje u Kini sa Nacionalnog univerziteta u Singapuru, kaže da Komunistička partija Kine, na čelu s predsjednikom Xijem, određuje ton u kineskom medijima.
“Došlo je do veće državne kontrole nad medijima u Kini posljednjih godina, ostavljajući vrlo malo prostora za medije koji nisu povezani s vladom”, rekao je Wu za Al Jazeeru.
Prema grupi Reporteri bez granica, Kina je na pretposljednjem mjestu svjetskog indeksa slobode medija za 2023. godinu, a lošija od nje rangirana je samo Sjeverna Koreja.
Kina kao ‘najveći svjetski zatvor za novinare’
“Narodna Republika Kina najveći je svjetski zatvor za novinare, a režim provodi kampanju represije protiv novinara i prava na informacije”, saopćila je grupa.
“Ako želite preživjeti na kineskom medijskom tržištu, morate se držati stranačke linije”, kaže Titus Chen, istraživač na Nacionalnom univerzitetu Sun Yat-sen u Tajvanu.
“Promjena u medijskom tonu posljedica je obnovljene želje za više stabilnosti u bilateralnim odnosima, posebno s obzirom na trenutnu ekonomsku situaciju u Kini”, kazao je.
Kineski ekonomski rast teško je dostigao vladine ciljeve, nezaposlenost mladih dostigla je 21,3 posto u junu – prije nego što su vlasti prestale objavljivati podatke – a Kina je zabilježila prvi deficit direktnih stranih ulaganja u razdoblju od jula do septembra 2023. godine.
“Kina pokušava poslati signal putem svoje propagande SAD-u i Zapadu da je spremna sarađivati u nizu pitanja, s nadom da će to osigurati više stranih ulaganja”, rekao je Chen.
Ali, malo je vjerovatno da će kineski medijski nastaviti pozitivan narativ o SAD-u u budućnosti, kažu promatrači.
‘Atmosfera brzo može postati neprijateljska’
“Mislim da atmosfera brzo može ponovo postati neprijateljska”, kazao je Vicky Tseng, stručnjak za društvene medije.
“I dalje sam pronalazio antiamerički sadržaj u kineskim medijima proteklih sedmica.”
Kina i SAD još uvijek imaju temeljne razlike u pogledu vanjske politike, posebno kada je riječ o Južnom kineskom moru i Tajvanu, a te razlike mogu lako i brzo pokvariti raspoloženje, kaže Wu.
Chen također nije optimista da će blagonakloni odnos prema SAD-u u kineskim medijima preživjeti.
“Protajvanska gesta američkog političara može biti dovoljna da se izvještavanje vrati na ono kako je bilo ranije”, rekao je.
“A dan kada će se to dogoditi mogao bi doći ranije nego što svi očekujemo”, zaključio je Wu.