Zašto je Izrael u ratu s UN-om?

Tokom svog rata s Hamasom u Gazi, Izrael se više puta sukobio s Ujedinjenim narodima.

Kamioni UNRWA-e isporučili su humanitarnu pomoć preko graničnog prijelaza Rafah tokom privremenog primirja između Hamasa i Izraela (Mohamed Abd El Ghany/Reuters)

Izrael je u srijedu objavio svoju odluku o poništavanju boravišne vize humanitarnoj koordinatorici Ujedinjenih naroda Lynn Hastings.

“Neko ko nije osudio Hamas za brutalni masakr 1200 Izraelaca, nego umjesto toga osuđuje Izrael, demokratsku zemlju koja štiti svoje građane, ne može služiti u UN-u i ne može ući u Izrael!” napisao je izraelski ministar vanjskih poslova Eli Cohen na X-u.

Ali ovaj je incident samo posljednji u nizu slučajeva sukoba Izraela s UN-om oko rata u Gazi na načine koji su neuobičajeni za države članice globalnog tijela.

O čemu se radi u najnovijoj svađi?

Hastings je u ponedjeljak rekla da “ne postoje uvjeti potrebni za dostavu pomoći ljudima u Gazi”.

Dužnosnica UN-a također je upozorila da će se “ako je moguće, dogoditi još pakleniji scenarij, onaj u kojem humanitarne operacije možda neće moći odgovoriti.” Mislila je na nastavak izraelskog bombardiranja Gaze nakon završetka privremene pauze u borbama između Izraela i Hamasa.

Izraelski odgovor, da se učinkovito pokrene protjerivanje Hastings s okupiranih palestinskih teritorija, označava posljednji korak unazad njegovih zategnutih veza s UN-om.

Izraelski ambasador optužio je šefa UN-a za pristranost

Dana 25. oktobra, izraelski ambasador pri UN-u Gilad Erdan rekao je da će njegova zemlja odbiti vize službenicima UN-a nakon što je generalni sekretar tog tijela Antonio Guterres kritizirao Izrael jer je naredio civilima da se evakuiraju sa sjevera na jug Gaze.

Guterres je također rekao da se Hamasov napad na Izrael 7. oktobra nije dogodio “u vakuumu” jer su Palestinci bili “podvrgnuti 56 godina dugoj gušećoj okupaciji”.

Ranije, 18. oktobra, nakon bombardiranja bolnice Ahli Arab u Gazi, Guterres je pozvao na trenutni prekid vatre u regiji, osuđujući kolektivno kažnjavanje Palestinaca.

Zatim je 14. novembra izraelski ministar vanjskih poslova Eli Cohen rekao da Guterres nije sposoban voditi UN jer nije učinio dovoljno da osudi Hamas.

Učiteljica UNRWA-e optužena za držanje zarobljenika

Izraelski novinar Almog Boker naveo je 29. novembra da je jednog od zarobljenika oslobođenih tokom privremene pauze držao učitelj u školi koju vodi Agencija Ujedinjenih naroda za pomoć palestinskim izbjeglicama na Bliskom istoku (UNRWA).

UNRWA je 1. decembra objavila saopćenje, nazivajući ovu tvrdnju neutemeljenom. “UNRWA i drugi subjekti u Ujedinjenim narodima zatražili su od novinara da pruži više informacija o onome što smatramo vrlo ozbiljnom optužbom. Uprkos višekratnim zahtjevima, novinar nije odgovorio”, stoji u saopćenju.

UNRWA-ove škole bombardirane

Izraelska agresija prema UNRWA-u nije ograničena na optužbe protiv njenih učitelja. Nekoliko škola UNRWA-a bile su mete izraelskog bombardiranja.

Dana 18. novembra objavljeno je da je najmanje 50 ljudi ubijeno u izraelskom napadu na školu Al Fakhoura. Dana 23. novembra objavljeno je da je 27 osoba ubijeno u izraelskom napadu na školu Abu Hussein.

Najmanje 47 zgrada UNRWA-a oštećeno tokom rata.

UNRWA trenutno zbrinjava oko 1,2 miliona civila – dvije trećine svih raseljenih osoba u Gazi – u svojim skloništima diljem sjevernog i južnog dijela Pojasa.

Ubijeno osoblje UN-a

Najmanje 130 zaposlenika UNRWA-e ubijeno je u izraelskim bombardiranjima tokom rata. Ovo je najveći broj poginulih pripadnika UN-a u sukobu u historiji organizacije.

Šef WHO-a na nišanu Izraela

Glavni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus objavio je u ponedjeljak na X-u rekavši da je agencija primila obavijest od izraelske vojske da u roku od 24 sata ukloni svoje medicinske zalihe iz južnog pojasa Gaze.

“Apeliramo na Izrael da povuče naredbu i poduzme sve moguće mjere kako bi zaštitio civile i civilnu infrastrukturu, uključujući bolnice i humanitarne objekte”, napisao je.

Izrael je odgovorio, zanijekavši da je izdao takvo upozorenje. “Od službenika UN-a očekivali bismo, barem, da bude točniji,” COGAT, izraelsko tijelo odgovorno za palestinske civilne poslove u Gazi i dijelovima okupirane Zapadne obale, objavljeno na X.

Ghebreyesus je ranije kritizirao izraelski prijedlog da se dio zemlje u uskom obalnom gradu al-Mawasi smatra sigurnom zonom u Gazi, nazivajući to receptom za katastrofu 17. novembra.

Šef WHO-a rekao je da WHO neće učestvovati u uspostavi bilo koje takozvane “sigurne zone” u Gazi “bez općeg dogovora i osim ako nisu uspostavljeni temeljni uvjeti za osiguranje sigurnosti i drugih bitnih potreba i mehanizama na mjestu za nadzor njegove provedbe”.

‘Inverzija Holokausta’?

Izrael je u više navrata bio na meti Francesce Albanese, posebne izvjestiteljice UN-a za okupirane palestinske teritorije, žestoke kritičarke izraelske politike.

Nakon što je Albanese 4. decembra povukla paralele između dehumanizacije Jevreja uoči Holokausta i izraelskog rata protiv Gaze, glasnogovornik izraelske vlade Eylon Levy uzvratio je. Levy je optužio Albanese za inverziju Holokausta.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama