Analitičari i stručnjaci: Oprečne izjave izraelskih dužnosnika odražavaju zbunjenost i neslaganje oko prioriteta

Dok glasnogovornik okupacijske vojske priznaje da nisu uspjeli poraziti borce Hamasa na sjeveru, komandant oklopnog korpusa kaže da je misija kopnenih snaga gotovo završena u sjevernoj Gazi.

U Izraelu vlada konfuzija u vezi s ciljevima vojne operacije u Gazi (Reuters)

Izjave izraelskih dužnosnika u posljednjim satima odražavaju dvije neusuglašene slike o razvoju rata u Pojasu Gaze. Dok jedni govore o težini vojne operacije i potrebi za dodatnim vremenom, drugi najavljuju skori kraj misije na sjeveru. Stručnjaci i analitičari smatraju kako je to odraz zbunjenosti, previranja i neslaganja oko izraelskih prioriteta.

Dok glasnogovornik okupacijske vojske Jonathan Conricus priznaje da nisu uspjeli poraziti borce Islamskog pokreta otpora Hamas na sjeveru Pojasa Gaze, izraelski ministar odbrane Yoav Gallant govori da rat treba trajati duže vrijeme, a komandant oklopnog korpusa Hisham Ibrahim je izjavio da je misija kopnenih snaga gotovo završena u sjevernoj Gazi.

Dr. Mohammad Halasa, profesor i stručnjak za izraelska pitanja, ovu kontradiktornost u najvećoj mjeri pripisuje sve većem razilaženju u stavovima unutar političkog vodstva i izraelskog društva. Dok jedni zagovaraju da se rat vodi do kraja, drugi se fokusiraju na cilj oslobađanja zarobljenika koje snage otpora drže u Pojasu Gaze.

Halasa je tokom gostovanja u dijaloškoj emisiji Al Jazeere ”Gaza: šta dalje?” izjavio da se ovo pitanje ne može promatrati samo s vojnog stajališta, jer je rat, kako je rekao, “snažan glas politike”. Prema tome, scenu treba posmatrati kroz različite faktore, što uključuje očigledne kontradikcije u stavovima unutar tima koji je zadužen za upravljanje ratom, a treba uzeti u razmatranje i stavove međunarodne zajednice i američko stajalište.

Totalna konfuzija

Sve veću konfuziju koja vlada u Izraelu u vezi s ciljevima vojne operacije u Gazi opisuje kao “totalnu”, budući da jedna grupa vjeruje da nasilni rat znači odustajanje od zarobljenika. U isto vrijeme, pojačava se protivljenje porodica zarobljenika koji traže da se sastanu s premijerom Benjaminom Netanyahuom.

Stručnjak za izraelska pitanja smatra da se prioriteti stalno mijenjaju, te kako više ne postoji apsolutno uvjerenje ili stav, čak ni unutar kabineta, jer se ti prioriteti mijenjaju iz trenutka u trenutak.

Istakao je kako se u izraelskom javnom prostoru mogu čuti izjave poput toga da je cilj ovog sukoba poboljšati uvjete i postaviti zahtjeve otporu tokom pregovora oko zarobljenika. Ističe da sve veća neslaganja između premijera i ministra odbrane jasno odražavaju ova rastuća previranja.

Također, smatra da taj sukob postoji čak i unutar izraelskog društva, između onih koji žele ići u ovom konfliktu do krajnjih granica i onih koji smatraju da je pitanje zarobljenika jedina i osnovna tema na čemu se trebaju graditi izraelski stavovi, a da je sam rat sekundarni cilj.

U tom kontekstu, Halasa ističe da kritičari iz zapadnog svijeta i izraelski analitičari smatraju da bijes i žudnja za ubijanjem koji pokreću Izrael u njegovom ratu neće dovesti do pobjede. Smatraju da je važno fokusirati se na ciljeve koji su ostvarivi i da se to treba učiniti preko sposobnog političkog vodstva, s tim da postoje velike sumnje po tom pitanju.

Nedostatak činjenica

S vojnog gledišta, stručnjak i vojni analitičar Fayez al-Duwairi smatra da kontradiktorne izjave govore da nisu utemeljene na činjenicama na terenu, te da postoje rasulo i previranja unutar izraelskog rukovodstva.

Al-Duwairi vjeruje da je do povlačenja, koje su izvele okupacijske snage sa sjevera, došlo nakon analiziranja situacije i zaključka da bi nastavak bitke na sjeveru bio gubitak vremena i gubljenje oklade. Zbog toga se došlo do stava da se treba probati na nekom drugom mjestu, odnosno na jugu.

Vojni stručnjak smatra da će kopnena operacija u svom drugom krugu biti zasnovana na tri faze, ali da druga faza još nije jasna i da će se formirati na temelju rezultata prve faze. Prema njegovoj procjeni, ova taktika je ”igra na slijepo”, što pokazuje da okupacijska vojska živi u neizvjesnosti.

Al-Duwairi smatra da će druga faza biti šireg opsega, nasilnija i krvavija, s obzirom na to da je izraelska priča o stvaranju tampon zone, kao što je to slučaj u nekim zemljama, nelogična i nemoguća, jer površina u Pojasu Gaze ne dopušta provedbu ovog prijedloga.

Izvor: Al Jazeera

Reklama