Anketiranje javnog mnijenja pokazuje povećanje popularnosti Hamasa i odbacivanje Abbasa
Anketa je, također, pokazala visok postotak podrške oružanim operacijama za suprotstavljanje okupaciji.

Anketiranje javnog mnijenja među Palestincima pokazalo je porast podrške Palestinskom pokretu otpora (Hamas) u Pojasu Gaze koji je pod neprestanom izraelskom agresijom. Također pokazuje većinsko odbacivanje palestinskog predsjednika Mahmouda Abbasa, jer je skoro 90 posto anketiranih izjavilo da bi trebao podnijeti ostavku.
Rezultati ankete, koju je sproveo Palestinski centar za istraživanje politike i sprovođenje anketa, u saradnji sa Konrad Adenauer fondacijom u Ramallahu, pokazali su da je “podrška Hamasu na Zapadnoj obali trenutno tri puta viša nego što je bila prije rata”.
Prema anketi koja je sprovedena prije nekoliko dana, čiji su rezultati objavljeni u srijedu, gotovo 70 posto Palestinaca tražilo je raspuštanje Palestinske uprave, a njih 90 posto smatra da predsjednik Abbas treba da podnese ostavku.
Anketa je, također, pokazala visok postotak podrške oružanim operacijama za suprotstavljanje okupaciji, jer više od 60 posto anketiranih Palestinaca vjeruje da je “otpor najbolji način da se okonča okupacija”.
Frustracija međunarodnom zajednicom
Kada je riječ o operaciji “Potop al-Aqsa” koju su 7. oktobra izvele Brigade al-Qassam, vojno krilo pokreta Hamas, većina anketiranih na Zapadnoj obali i u Pojasu Gaze izjavila je da je odluka o tom napadu bila dobra. Njih 72 posto reklo je da podržavaju operaciju “Potop al-Aqsa”.
Šezdeset i četiri posto anketiranih protivilo se učešću Palestinske uprave na sastancima sa Sjedinjenim Američkim Državama i drugim arapskim zemljama, na kojima su razgovarali o budućnosti Pojasa Gaze nakon rata. Njih 60 posto reklo je da im je draže da nakon rata Pojasom vlada Hamas.
Rezultati anketiranja ukazuju na široko rasprostranjenu frustraciju međunarodnom zajednicom, posebno SAD-om i velikim evropskim zemljama, pa i Ujedinjenim nacijama, iako su vršili pritisak na hitan humanitarni prekid vatre u Pojasu Gaze.
Rezultati, također, ukazuju na poteškoće s kojima se suočava vizija administracije američkog predsjednika Joea Bidena o Pojasu Gaze nakon rata, zbog deklarisanog cilja Izraela da okonča Hamasove vojne i upravljačke sposobnosti.
Poziv na reforme
Washington je pozvao palestinske vlasti na Zapadnoj obali, koje su trenutno pod vodstvom Abbasa, da preuzmu kontrolu nad Pojasom Gaze i upravljaju dvjema regijama, pripremajući se tako za uspostavljanje države.
Američki zvaničnici poručili su da palestinske vlasti moraju izvršiti određene reforme unutar njih samih, ne precizirajući da li to znači promjene u rukovodstvu.
Važno je napomenuti da izraelski premijer Benjamin Netanyahu, koji vodi najkrajniju desničarsku vladu u historiji Izraela, snažno odbacuje bilo kakvu ulogu Palestinskih vlasti u Pojasu Gaze te insistira da Izrael mora zadržati sigurnosnu kontrolu tog područja.
Saveznici SAD-a među Arapima rekli su da neće učestvovati u poslijeratnoj rekonstrukciji, osim ako ne postoji pouzdan pristanak za rješenje o dvije države, što je malo vjerovatno od strane Netanyahuove vlade, u kojoj dominiraju protivnici palestinske države.