Pravni stručnjaci u Britaniji: Niste dužni osuđivati Hamas
Učesnici panel diskusije posvetili su pažnju i pitanju antisemitizma, posebno u svjetlu sve učestalije političke instrumentalizacije takvih optužbi protiv onih koji iskazuju solidarnost s Palestinom.

Britanski advokat palestinskog porijekla Adnan Sabbah ističe da britanski zakon ne prisiljava nikoga da osudi Islamski pokret otpora (Hamas), čak i ako je klasificiran kao ”teroristička” organizacija. Sabbah je naglasio da britanski zakon ne dozvoljava učešće u aktivnostima zabranjenih organizacija i veličanje njihovih postupaka, ali ne obavezuje nikoga da osuđuje ili ne osuđuje ovu ili onu organizaciju.
Pravni stručnjak Sabbah održao je svoj govor na panel diskusiji koju je organizirala platforma Al-Arab in UK, odnosno Arapi u Velikoj Britaniji (AUK), prošle sedmice u Londonu. Ovakvi događaji se održavaju u vrijeme sve jačih mjera zastrašivanja s ciljem da se ograniči sloboda izražavanja u pogledu pitanja koja se tiču sukoba s izraelskom okupacijom, posebno u svjetlu britanske podrške trenutnom izraelskom ratu protiv Pojasa Gaze.
Adnan Hmidan, glavni urednik platforme AUK, izjavio je da su hapšenja i procesuiranja zbog upotrebe slogana ili isticanja natpisa sa određenim značenjem tokom demonstracija u znak solidarnosti s Gazom značajno porasla u posljednje vrijeme u poređenju s ranijim demonstracijama, poput rata u Iraku 2003. godine. Smatra da je primjetan „pad u ostvarivanju ljudskih prava i temeljnih sloboda u Britaniji zbog očiglednih ograničenja koja se nameću u kontekstu trenutnih događaja u Gazi“.
S druge strane, Dania Akram, pravna savjetnica u Međunarodnom centru za pravdu za Palestince (ICJP), rekla je da britanski zakon garantira pravo na demonstracije kako bi se izrazilo svoje mišljenje. To se moglo jasno primijetiti i tokom masovnih demonstracija koje su održane širom Ujedinjenog Kraljevstva kako bi se pozvalo na prekid vatre i pružila podrška palestinskom pitanju.
Također je savjetovala demonstrantima da izbjegavaju bilo kakvo neprilično ponašanje ili izrazito osjetljive izraze. Demonstrantima je poručila da ne ulaze u bilo kakve sukobe s policijom i da se pridržavaju njihovih instrukcija po pitanju zabrane okupljanja na određenim mjestima, kao što je nedavno došlo u uputama da se okupljanja u znak solidarnosti s Palestincima ne mogu organizirati na željezničkim stanicama kako se ne bi remetilo normalno odvijanje saobraćaja.
Dania je istakla da je 90 posto demonstranata koje je policija uhapsila tokom demonstracija solidarnosti s Palestinom oslobođeno, što ukazuje na mirnu prirodu protesta.
Isticanje palestinske zastave je legitimno
Advokat Adnan Sabbah je govorio o nekim općim pravilima komunikacije s policijom u skladu s onim što nalaže zakon. Istakao je da demonstranti mogu odbiti da odgovore na pitanje policajaca ako se od njih traži da iznesu svoje lično mišljenje ili iznesu stavove o bilo kojoj strani. Sabbah je dodao da odgovori na ova pitanja, naravno, nisu dokaz protiv demonstranata, jer je sloboda izražavanja mišljenja zagarantirana zakonom.
Odgovarajući na pitanje o polemikama koje se vode prilikom tumačenja poznatog slogana: „Od rijeke do mora, Palestina će biti slobodna“, Sabbah je rekao da je ovaj izraz legitiman na osnovu pravila da „nema zločina bez zakona“. Naglasio je da ne postoji tekst koji zabranjuje ovu frazu ili joj daje tumačenje zbog kojeg bi se smatrala nezakonitom.
Dodaje da je to pitanje političke, a ne pravne rasprave. Sabbah je također naglasio da je isticanje palestinske zastave legitimna stvar. Podsjetio je da su se nedavno vodile rasprave o zabrani upotrebe ove zastave na osnovu odluke smijenjene ministrice unutrašnjih poslova Suelle Braverman.
Učesnici panel diskusije posvetili su pažnju i pitanju antisemitizma, posebno u svjetlu sve učestalije političke instrumentalizacije takvih optužbi protiv onih koji iskazuju solidarnost s palestinskim pitanjem na Zapadu. Govornici su naglasili da je učešće velikog broja Jevreja u demonstracijama solidarnosti s Palestinom u značajnoj mjeri smanjio utjecaj ovakvih optužbi. Demonstranti su napravili razliku između judaizma kao religije, i cionizma i okupacije kao praksi koje krše palestinska ljudska prava.
Važno je napomenuti da su tokom proteklih sedmica u Britaniji organizirane demonstracije solidarnosti s Palestinom, koje su opisane kao najveće u historiji te zemlje. Stotine hiljada demonstranata učestvovali su svake sedmice u marševima sa zahtjevom da se hitno prekinu sukobi u Gazi.