Bivši iranski zvaničnik: ‘Potop al-Aqsa’ dokazao da je Izrael slabiji od paukove mreže
Ansari je naglasio da je nedavna bitka razotkrila okupaciju – ‘njen terorizam i genocid koji čini nad Palestincima’.

Bivši glasnogovornik iranskog Ministarstva vanjskih poslova, Hossein Jaberi Ansari, izjavio je da je operacija „Potop al-Aqsa“ vratila palestinsko pitanje u prvi plan svjetskih zbivanja. Izrael ga je smatrao zaboravljenim pitanjem te je nastojao normalizirati svoje odnose sa islamskim zemljama sve do 7. oktobra.
Ansari je naglasio da je nedavna bitka razotkrila okupaciju – „njen terorizam i genocid koji čini nad Palestincima“.
U intervjuu za Al Jazeeru, Ansari je rekao da je palestinski otpor osujetio izraelske planove da iskorijeni Islamski pokret otpora (Hamas), što ga je natjeralo da prihvati privremeni sporazum o primirju.
Dodao je da izraelska strana nije uspjela osloboditi nijednog svog zarobljenika, uprkos luđačkom bombardovanju Pojasa Gaze i spaljivanju te teritorije više od 40 dana. Pored toga, povukla je uslove koje je prethodno postavila u vezi sa sprečavanjem ulaska hrane, vode i struje u Pojas Gaze te je pretrpjela ogroman gubitak mašinerije i opreme.
Jedinstvo palestinskog naroda
Bivši zamjenik iranskog Ministra vanjskih poslova za arapska i afrička pitanja smatra da je oslobađanje određenog broja zatvorenika iz Jerusalema i Zapadne obale, u okviru aktualnog sporazuma o primirju, pokazatelj jedinstva palestinskog naroda, njegove povezanosti i udruženosti u borbi protiv okupacije za nezavisnost. Potvrđuje da je to u suprotnosti sa izraelskom zlom politikom, koja nastoji zabiti klin između Zapadne obale i Pojasa Gaze.
Prihvatanje humanitarnog primirja od strane Izraela, odnosno, prihvatanje primirja prije nego što je postigao ciljeve koje su najavili njegovi lideri, smatra se strateškim neuspjehom izraelske ratne mašinerije i rezultatom operacije „Potop al-Aqsa“ te pobjedom otpora.
Komentirajući potvrdu premijera Benjamina Netanyahua o davanju instrukcija izraelskoj obavještajnoj agenciji Mossad „da djeluje protiv lidera Hamasa gdje god se nalazili“, Ansari je rekao: „Izraelski zvaničnici prijete atentatom na Palestince u medijima pred očima svijeta, što potvrđuje činjenicu da je Izrael teroristička država.”
Pozvao je na ulaganje političkih, pravnih i diplomatskih napora na različitim vladinim, regionalnim i međunarodnim nivoima da se posvete onome što je opisao kao zvanični terorizam Izraela i pozovu ga na odgovornost.
Naglasio je da izraelske okupacione snage već decenijama vrše genocid nad Palestincima.
Strateški razvoj
Ansari je posljednje izraelsko bombardiranje civila u Pojasu Gaze opisao kao „pravi holokaust koji je svijet pratio uživo na ekranima“ i kritikovao šutnju međunarodne zajednice na izraelske masakre u Gazi.
Odgovor izraelske okupacije na operaciju “Potop al-Aqsa” Ansari je opisao “ludim”. Razlog tome je činjenica da je ono što se dogodilo tog datuma prezentiralo strateški razvoj arapsko-izraelskog sukoba i palestinskog pitanja. Naknadni potresi mogu biti ništa manji od potresa jačine 10 stepeni Richterove skale, koji je pogodio vojne, političke i sigurnosne institucije u okupatorskom entitetu.
Osvrnuo se na to da je okupacija od svog osnivanja uvijek primjenjivala princip iznenađenja i pokretala munjevite operacije za okončanje bitaka u roku od nekoliko sati ili dana.
Operacija „Potop al-Aqsa“ prva je takva u historiji palestinsko-izraelskog sukoba, jer je palestinska strana preuzela inicijativu i izvela operaciju kojom su postignuti značajni ciljevi unutar teritorije koja je okupirana 1948. godine.
Ansari je dodao da je ova operacija dokazala palestinskoj strani i arapskim i islamskim nacijama da je Izrael „slabiji od paukove mreže“, što je suprotno od onoga što Izrael decenijama prikazuje, a to je njegova imaginarna moć i legenda o njegovoj „nepobjedivoj vojsci“.
Nova strategija
Bivši glasnogovornik smatra da su i SAD i Izrael iznenađeni operacijom „Potop al-Aqsa“, zbog čega nisu bili spremni odgovoriti na takvu operaciju. Još uvijek nisu u stanju upravljati njenim tokom, iako kontroliraju njen razvoj i umanjuju njene posljedice koliko god mogu.
Dodao je da SAD i njegov saveznik Izrael nemaju plan za period nakon „Potopa Al-Aqsa“ jer su došli u poziciju „onoga ko odgovara“. Istakao je da je strana koja je osmislila i izvela napad 7. oktobra bez sumnje razmišljala o sljedećoj fazi i isplanirala njen razvoj.
Period nakon 7. oktobra neće biti isti kao prije – smatra Ansari – pogotovo na nivou palestinskog pitanja, jer je arapska pozicija trenutno mnogo jača nego što je bila, zahvaljujući izraelskim postupcima.
Ansari je zaključio da je „Potop al-Aqsa“ nametnuo novu stratešku ravnotežu u regionu, koju odgovor okupacije još nije uspio uzdrmati, jer je okupacija došla u situaciju da bira između lošeg i goreg. Smatra da se u trenutnoj fazi okupacija plaši produženja humanitarnog primirja, jer će to potvrditi pobjedu otpora.