Naselja u okolini Pojasa Gaze, izraelska žitnica traži stanovnike
Osim što su prva linija odbrane Izraela od Pojasa Gaze, ova naselja su također glavni snabdjevači izraelskih tržišta u sektoru poljoprivrednih kultura i stočarstva.

Ogromna većina izraelskih stanovnika naselja oko Pojasa Gaze ne želi povratak radi života u njima nakon prestanka rata u Pojasu koji traje već 49 dana, zbog toga što su ova područja postala slaba tačka pred napadima od strane Palestinskog otpora.
Izvještaj britanskog lista The Guardian, donosi intervjue sa porodicama koje su pobjegle prošlog 7. oktobra iz okolnih naselja Pojasa Gaze prema Tel Avivu i Eilatu na Crvenom moru. Ove porodice smatraju da ponovni povratak nije opcija u narednom periodu.
Ova naseljena mjesta sastoje se od oko 50 naselja poznatih kao “Okolica Gaze”, ime koje se često spominje nakon operacije “Toofan al-Aksa” koju je pokrenuo palestinski otpor, predvođen Brigadama Al-Qassam, vojnim krilom Islamskog pokreta otpora Hamas.
Okolica Pojasa Gaze ima više od 60 hiljada stanovnika, a broj je rastao i na više od 200 hiljada, uključujući i neke obližnje gradove i kvartove koji su pogođeni palestinskim projektilima otpora. Sada su raseljeni ili u Tel Avivu ili u hotelima i odmaralištima u Eilatu .
Osim što su prva linija odbrane Izraela od Pojasa Gaze, ova naselja su također glavni snabdjevači izraelskih tržišta u sektoru poljoprivrednih kultura i stočarstva.
Važno područje
Podaci Izraelske unije farmera ukazuju na važnost zemljišta u okolini Pojasa Gaze za sigurnost poljoprivredne hrane za izraelsko tržište.
Prema podacima unije, 75 posto povrća koje se konzumira u Izraelu dolazi iz Okolice Pojasa Gaze, uz 20 posto voća i 6,5 posto mlijeka.
Teritorij oko pojasa Gaze poznat je kao “područje izraelskog povrća”, koji osim ribnjaka sadrži i farme peradi i stoke.
Izrael već decenijama uvodi velika ograničenja na palestinska zemljišta u Pojasu Gaze koja se nalaze nasuprot ovih izraelskih naselja, i sprečava palestinske farmere da eksploatišu svoja zemljišta, pored toga što ova područja izlaže bombardovanju u svakoj vojnoj operaciji protiv Pojasa Gaze.
Iako je izraelsko Ministarstvo poljoprivrede obznanilo punu predanost podršci farmama Okolice Pojasa Gaze i izdvojilo 2,5 miliona šekela (625.000 dolara) za podršku njenim poljoprivrednicima, prethodna iskustva farmera pokazuju da njihov povratak tamo, u budućnosti možda i nije opcija.
Poljoprivrednici iz naselja u Okolici Pojasa Gaze žale se na neispunjena obećanja Ministarstva poljoprivrede, koje im je ranije obećavalo podršku u iznosu od 770 miliona šekela u sklopu reforme uvoznih dažbina, ali je nisu dobili.
Repopulacija
Izraelska vlada, na čelu s Benjaminom Netanyahuom, strahuje od ozbiljnosti izjava doseljenika da njihov povratak u ova naselja nije opcija, te kao jedan od scenarija spominje i pružanje finansijskih poticaja i oslobađanja od poreza onih koji se tamo žele vratiti.
Izrael je u više navrata implementirao ovu odluku kako bi ohrabrio Izraelce na život u izgrađenim naseljima na Zapadnoj obali tokom posljednje tri decenije.
Iako postoji još jedna hipoteza koja ne uživa podršku mnogih stručnjaka u Izraelu, a ona je da se sva područja Okolice Pojasa Gaze transformišu u poljoprivredna zemljišta i nastanbe za više od 25 hiljada azijskih radnika aktivnih u poljoprivrednom sektoru.
Prema izvještajima koje su objavili Izraelska radiodifuzna korporacija i izraelski list Globes, većina azijskih radnika vratila se u svoje matične zemlje, s izbijanjem sukoba s Pojasom Gaze, u vrijeme kada se poslodavci žale na nedostatak i obilje radne snage u poljoprivrednom sektoru.