Michel: Razgovori Azrebejdžana i Armenije u Briselu do kraja oktobra

Cilj sastanka u Briselu je da se smiri stanje nakon oružanog sukoba u oblasti Nagorno-Karabah i egzodusa Armena.

U Granadi se trebalo razgovarati o tenzijama u Nagorno-Karabahu odakle su pobjegli skoro svi Armeni (Reuters)

Predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel rekao je da je pozvao predsjednika Azerbejdžana Ilhama Alijeva i premijera Armenije Nikolu Pašinjana na sastanak u Briselu da bi se smirilo stanje nakon oružanog sukoba u oblasti Nagorno-Karabah i egzodusa Armena.

“Rekao sam da ću dvojicu vođa pozvati na sastanak u Briselu do kraja oktobra”, rekao je Michel u razgovoru za AFP tokom neformalnog samita Evropske političke zajednice u Španiji.

U Granadi se na margini samita Evropske političke zajednice trebalo razgovarati o tenzijama između Armenije i Azerbejdžana nakon azrebejdžanske blic ofanzive u Nagorno-Karabahu zbog koje su odatle pobjegli skoro svi Armeni, ali Alijev nije došao na taj skup.

Azerbejdžan izrazio spremnost

Njegov savjetnik je, međutim, izjavio da je Azerbejdžan spreman za razgovore s Armenijom uz posredovanje Evropske unije nakon svoje uspješne ofanzive, prenijela je Beta.

“Azerbejdžan je spreman uskoro učestvovati na tripartitnim sastancima u Briselu između EU-a, Azerbejdžana i Armenije”, rekao je Hikmet Hadžijev, savjetnik Ilhama Alijeva preko platforme X.

Izvor: Agencije

Reklama