YLE: Američke trupe će moći djelovati na teritoriji Finske

Finska će dozvoliti američkim trupama da koriste nekoliko vojnih baza u zemlji, aerodrome i luke, ali SAD neće otvoriti svoju vojnu bazu u Finskoj.

Finska je u aprilu ove godine postala 31. punopravna članica NATO-a (Reuters)

Finska i Sjedinjene Američke Države privode kraju pregovore o Sporazumu o saradnji u oblasti odbrane, kojim će biti omogućeno djelovanje američkih trupa u toj zemlji, objavio je finski javni servis YLE, pozivajući se na neimenovane izvore.

Finska će navodno dozvoliti američkim trupama da koriste nekoliko vojnih baza u zemlji, aerodrome i luke, ali SAD neće otvoriti svoju vojnu bazu u Finskoj, prenosi Tanjug.

Razgovori zvaničnika dvije zemlje traju više od godinu, a sporazumom se produbljuje i precizira saradnja dogovorena NATO sporazumima.

SAD sprema sporazum sa Švedskom

Sjedinjene Američke Države takve sporazume imaju s više od 20 zemalja, a najnoviji se ovih dana finalizira sa Švedskom.

Finski zvaničnici se nadaju da će bliska saradnja s Washingtonom ojačati sigurnost Finske, kao i da će sporazum biti potpisan prije kraja godine.

Finska je u aprilu ove godine postala 31. punopravna članica NATO-a.

Izvor: Agencije

Reklama