Izraelska vojska: Svakoga ko odbije napustiti grad Gazu smatrat ćemo ‘teroristom’
Građani Gaze kažu da dobijaju snimljene pozive izraelske vojske u kojima se upozoravaju da će onaj ko ostane u gradu snositi posljedice.

Od jutros nam na mobitele stižu pozivi sa snimkom izraelske vojske koja kaže da je svaka osoba koja se vratila ili se još uvijek nalazi u gradu Gazi terorista i smatra se kolaboracionistom, kaže Youmna ElSayed, Al Jazeerina reporterka koja izvještava iz grada Gaze.
“Kažu da će onaj ko ostane u gradu Gazi snositi posljedice”, dodala je.
“Maloprije su iz ratnih aviona počeli bacati pamflete po kom kvartu, kao i drugima u blizini, poručujući nam da napustimo grad. U suprotnom će nas smatrati saradnicima terorizma, zbog čega ćemo snositi posljedice izraelske vojne operacije koja će biti izvedena na ovom području”, kaže ElSayed.
Dodaje da su današnji, a i jučerašnji zračni napadi, kao i izraelski ratni avioni iznad grada, nemilosrdni.
“Sve više i više ciljaju domove u različitim područjima u gradu Gazi i sjevernom dijelu Gaze. Danas su u gradu Gazi potpuno uništena dva nebodera. Govorimo o zgradama od po 11 spratova”, izvijestila je.
Definicija ‘legitimne mete’
Izraelski vojni dužnosnik rekao je da je došlo do promjene u definiciji onoga što njegova zemlja smatra “legitimnom metom” u Gazi.
Tvrdi da to što Hamas navodno koristi civilnu infrastrukturu “pretvara privatne domove u legitimne mete”.
“I svako ko podržava taj dom je legitimna meta”, rekao je novinarima u Zapadnom Jerusalemu.
Izraelska vojska je ranije saopćila da je, nakon poziva na evakuaciju civilima u sjevernom dijelu obalnog Pojasa Gaze, oko 700.000 Palestinaca do sada pobjeglo u južni dio.
“Civili koji su ostali u gradu Gazi i sjevernom dijelu palestinskog teritorija trebali bi se preseliti južno od rezervata prirode Wadi Gaza radi vlastite zaštite”, rekao je glasnogovornik Izraelskih odbrambenih snaga (IDF) Daniel Hagari u televizijskoj izjavi, prenosi Hina, pozivajući se na agenciju dpa.
Izrael će intenzivirati napade na vojne ciljeve Hamasa i njihove upravne objekte na sjeveru, upozorio je: “Nastavit ćemo napadati ciljeve koji bi mogli predstavljati prijetnju kopnenim snagama u sljedećim fazama rata.”
Više od milion interno raseljenih
Izraelsko bombardiranje Gaze, koje je uslijedilo nakon napada Hamasa na Izrael 7. oktobra u kojem je ubijeno više od 1.400 osoba, potaknulo je strahove od humanitarne katastrofe i regionalne eskalacije sukoba.
Najmanje 4.385 Palestinaca ubijeno je u izraelskim napadima na Gazu.
Ujedinjene nacije procjenjuju da je oko 1,4 miliona ljudi u Pojasu Gaze već raseljeno zbog toga što su u izraelskim bombardiranjima ostali bez svojih domova.
Više od 544.000 njih potražilo je utočište pod okriljem UN-ove agencije za pomoć palestinskim izbjeglicama (UNRWA).
Drugi se nalaze u skloništima kod obitelji ili prijatelja, prema UN-u.