Borrell kaže da EU shvata Kinu vrlo ozbiljno
Od rata u Ukrajini Evropa je postala geopolitička sila, i ovim pristupom želimo razgovarati s Kinom, rekao je prvi diplomata Evropske unije.
Prvi diplomat Evropske unije Josep Borrell rekao je u subotu da je njegova poruka kineskim dužnosnicima tokom posjete Pekingu bila da Brisel ozbiljno shvata Kinu i očekuje isto zauzvrat po pitanju geopolitičkih pitanja i trgovine.
Borrell je rekao da je saradnja jako važna, govoreći na konferenciji za novinare kojom je završio trodnevnu posjetu, ranije dva puta odgođena.
Nastavite čitati
list of 3 itemsStručnjaci: Kina neće doživjeti krah, ali ni više ekonomski uzletjeti
Američki magazin: Može li Kina zaista izgraditi novi svjetski poredak?
“Evropa shvata Kinu vrlo, vrlo ozbiljno”, dodao je. “Također očekujemo da nas se ne posmatra kroz objektiv našeg odnosa s drugima, već nas same.”
Blok od 27 članica dugo se žalio da ne dobiva odgovarajuću pozornost od Pekinga, posebno u poređenju sa Sjedinjenim Američkim Državama, te da Kina ne prepoznaje dovoljno djelovanje EU-a u geopolitičkim odnosima, piše Reuters a prenosi Hina.
Od rata u Ukrajini Evropa je geopolitička sila
“Od rata u Ukrajini Evropa je postala geopolitička sila”, rekao je Borrell. “Ovim pristupom želimo razgovarati s Kinom.”
Rekao je da je s kineskim dužnosnicima razgovarao o krizi u Izraelu i Gazi i najavio da će njegov šef štaba, Enrique Mora, posjetiti Peking sljedeće sedmice kako bi nastavio angažirati kineske dužnosnike o geopolitičkim pitanjima.
Borrell se u petak sastao s ministrom vanjskih poslova Wang Yijem, koji je razgovore opisao kao “sveobuhvatne, iskrene i prijateljske”.
Njih su dvojica razgovarali o trgovinskim napetostima između EU-a i Kine i širokom rasponu gorućih pitanja, uključujući sukob Izraela i Hamasa i korištenje Kine utjecajem na Rusiju kako bi zaustavila njen rat u Ukrajini.
Prošlogodišnji rekordni trgovinski deficit EU-a od 426 milijardi dolara s drugom najvećom ekonomijom svijeta postao je glavna tačka problema u odnosima.
Prošle sedmice Brisel je pokrenuo istragu o tome treba li uvesti carine na uvoz kineskih električnih vozila za koje kaže da imaju koristi od državnih subvencija.
“Imamo mnogo geopolitičkih pitanja za razmatranje, ali o tome se svakako razgovaralo i rekao sam kineskom kolegi da pokretanje istrage znači samo pokretanje istrage”, rekao je Borrell.
Tokom razgovora u Pekingu prošlog mjeseca, kineski ekonomski car, He Lifeng, zatražio je od povjerenika EU-a za trgovinu Valdisa Dombrovskisa da “pokaže suzdržanost u korištenju trgovinskih mjera”.
EU planira ovog mjeseca otvoriti istragu protiv kineskih proizvođača čelika zbog subvencija, izvijestio je Financial Times.
Peking se također usprotivio planovima EU-a za carine od 20 do 35 posto na robu koju prati visoka emisija ugljika, poput čelika i željezne rude.
EU i Kina planiraju samit do kraja godine, a Borrellova posjeta i posjeta niza drugih najviših dužnosnika EU-a proteklih mjeseci otvorili su put.