Austrija odbacila izmišljene optužbe za ‘terorizam’ protiv muslimanskog akademika
Hafez je poznat po godišnjem izvještaju o islamofobiji u Europi i jedan je od osnivača Omladinske asocijacije austrijskih muslimana.

Optužbe za „terorizam“ protiv austrijskog akademika Farida Hafeza su odbačene nakon što je dokumentarac Al Jazeere razotkrio kako je slučaj zasnovan na lažnim dokazima i fabriciranim optužbama.
U razgovoru za Al Jazeeru, Hafez navodi kako mu je laknulo što više ne živi u „limbu“ dvije godine nakon što su policajci upali u njegov dom, te uperili pištolje u njega, njegovu ženu i dvoje njihove djece.
„Nikada nisam znao da li će sudije zaista podići optužnicu, u što zaista nikada nisam vjerovao. No, nikada nisam vjerovao da mi se takav u dom može desiti“, ističe on.
Hafez je poznat po godišnjem izvještaju o islamofobiji u Europi i jedan je od osnivača Omladinske asocijacije austrijskih muslimana.
„Neprijateljstvo prema državi“
Ovaj politolog, kada se osvrne na situaciju, kaže kako su stvari za koje su ga teretili „sulude“ i kako se sve desilo iznenada. Hafezov dom je jedan od približno 60 domova muslimanskih aktivista i akademika u koje je upala policija novembra 2020. godine, u sklopu „Operacije Luxor“ kako je naveo ministar unutrašnjih poslova Austrije.
U nalogu za pretres se navodilo kako Hafez, koji je egipatskog porijekla, želi uništiti Egipat i Izrael i napraviti islamski halifat na svjetskom nivou, sa glavnom gradom u Jerusalemu. Uz „podršku terorizmu“, policija ga je optužila još za neka krivična djela kao što su „neprijateljstvo prema državi“ i „pranje novca“.
Hafezov bankovni račun je bio zamrznut i nije mogao platiti ni advokate niti popraviti štetu napravljenu upadom. Akademik, koji se nakon toga preselio u SAD i postao profesor na univerzitetu Georgetown, govori kako su životi mnogih ciljanih zamrzavanjem imovine u ovoj akciji bili ugroženi.
Neki od njih su bili u bijegu zbog protivljenja egipatskim vlastima, kao i akademici koji su kritizirali austrijske politike, smatrane diskriminatornim u muslimanskoj zajednici kao što su zatvaranja džamija ili zabrana hidžaba.
„Politički islam“
Hafez govori kako je njegova studija o islamofobiji „prepakovana“ i prikazana kao „oblik terorizma“. Stoga su optužbe bile nedovoljne, no on vjeruje kako nikada nije bilo ni namjere stvarati jak slučaj.
„Ideja je u biti bila prepad i ušutkivanje svakog oblika kritike austrijske diskriminacije nad muslimanima“, dodaje on.
Al Jazeerin film „Austrijska Operacija Luxor“, objavljen maja 2022., analizira dešavanja iz 9. novembra 2020. kada su policajci upali u muslimanske domove i organizacije širom Austrije, u sklopu, kako se tvrdilo, važne „antiterorističke“ operacije.
U autorskom tekstu za Al Jazeeru juna 2021., Hafez tvrdi kako su ove racije bile pokazatelj do koje mjere je austrijska Vlada identificirala „politički islam“ kao prijetnju državi. U procesu su, navodi dalje, austrijske vlasti ciljale i stvare i zamišljene pripadnike Muslimanske braće.
„Državne politike protiv muslimana, a naročito onaj dio protiv ‘političkog islama’ i ‘Muslimanske braće’ u Austriji, su problematične jer imaju razarajuće posljedice po muslimansko građansko društvo i grupe koje se bore za ljudska prava i protiv islamofobije u Europi“, napisao je Hafez.