Proglašena epidemija ebole u Ugandi
Afrički ured WHO-a objavio je u saopštenju da se radi o relativno rijetkom sudanskom soju ebole, nakon što su ugandske zdravstvene vlasti istražile šest sumnjivih smrti u istom okrugu ovog mjeseca.
U Ugandi je proglašena epidemija virusa ebole, saopštili su u utorak tamošnje ministarstvo zdravstva i Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Ministarstvo je na Twitteru objavilo da je potvrđen slučaj ebole u centralnom okrugu Mubende. Dvadesetčetverogodišnji muškarac sa simptomima ebole kasnije je preminuo, piše Reuters, prenosi Hina.
Afrički ured WHO-a objavio je u saopštenju da se radi o relativno rijetkom sudanskom soju ebole, nakon što su ugandske zdravstvene vlasti istražile šest sumnjivih smrti u istom okrugu ovog mjeseca.
“Trenutno postoji osam sumnjivih slučajeva koji primaju njegu u zdravstvenoj ustanovi”, objavio je WHO Afrika, dodajući da pomaže zdravstvenim vlastima Ugande u njihovoj istrazi i raspoređivanju osoblja na pogođeno područje.
Često smrtonosna virusna bolest
Ebola je rijetka, ozbiljna i često smrtonosna bolest koju uzrokuje virus ebole.
Prenosi se direktnim kontaktom s krvlju ili drugim tjelesnim tekućinama zaraženih osoba, bilo živih ili preminulih. U to je uključen i nezaštićen spolni odnos s pacijentima, kod kojih je virusna nukleinska kiselina detektirana i do 193 dana nakon njihovog potpunog oporavka od bolestim, stoji na stranici Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Bolest se može dobiti i direktnim kontaktom s krvlju i drugim tjelesnim tekućinama zaraženih divljih životinja, živih ili uginulih, poput majmuna, šumskih antilopa i šišmiša.
Virus ebole ne prenosi se zrakom poput virusa gripe.
Bolest iznenada započinje dva dana do 21 dana nakon izlaganja virusu pojavom groznice, bolova u mišićima, slabosti, glavobolje i grlobolje.
Sljedeću fazu bolesti obilježavaju povraćanje, proljev, osip i neispravan rad jetre i bubrega.
Neki pacijenti imaju obilna unutrašnja i vanjska krvarenja te im prestane raditi više organa.