Hapšenja antirojalista u Britaniji izazvala pitanja o slobodi govora
Britanska policija suočena je sa kritikama aktivista i grupa za građanske slobode zbog postupanja prema osobama koje protestuju.
Britanska policija suočena je sa kritikama aktivista i grupa za građanske slobode zbog postupanja prema ljudima koji su javno kritikovali stupanje Kralja Charlesa III na tron nakon smrti Kraljice Elizabete II, koje je dovelo u pitanje pravo na slobodu govora.
Žena u Edinburghu koja je nosila natpis „J… imperijalizam, ukinite monarhiju“, optužena je za narušavanje reda i mira, dok je druga žena u Londonu, koja je držala poruku „Nije moj kralj“, odstranjena sa kapije zgrade Parlamenta.
Posljednjih dana, policija je hapsila ljude koji su protestovali protiv monarhije, što je izazvalo polemike o stavu vlasti prema slobodi govora.
Jedan muškarac optužen je za narušavanje javnog reda i mira nakon što je uznemiravao princa Andrewa dok se vozilo sa tijelom Elizabete II kretalo glavnim gradom Škotske.
‘Policija zloupotrebljava moć’
U Oxfordu, aktivist Symon Hill je završio sa lisicama nakon što je uzviknuo „Ko ga je izabrao?“, misleći na proglašenje Charlesa III za novog kralja.
Hill tvrdi da su ga policajci uveli u svoje vozilo sa obrazloženjem da je pritvoren za ponašanje koje bi moglo izazvati “uznemiravanje, uzbunu ili uznemirenost”.
Kasnije je pušten na slobodu, ali se još uvijek može suočiti s ispitivanjem.
„Policija zloupotrebljava moć da bi hapsila nekoga ko je izrazio blago protivljenje nedemokratskom imenovanju šefa države”, rekao je.
Žena u Edinburghu koja je držala parolu uhapšena je u katedrali St. Giles, u kojoj se nalazio kovčeg sa tijelom preminule kraljice, dok je jedan muškarac uzvikivao: „Pustite je! To je sloboda govora!“, piše dnevnik The Scotsman.
Advokat Paul Powlesland kaže da ga je policija ispitivala van zgrade parlamenta u ponedjeljak dok je držao prazan list papira na kojem je, kako govori, planirao napisati „Nije moj kralj“ (Not my King).
Na snimku koji je napravio, čuju se policajčeve riječi „može uvrijediti nekog“, ako napiše parolu. Powlesland je reakciju policije opisao kao „pretjeranu“.
NotMyKing je postao hashtag na Twitteru.
Grupa za građanske slobode Liberty tvrdi da je „vrlo zabrinuta što vidi da policija primjenjuje svoje široke ovlasti na tako grub i kažnjavajući način, kako bi suzbila slobodu govora i izražavanja”.
‘Pravo na proteste osnovni princip demokratije’
Republic, grupa koja se zalaže za ukidanje monarhije, kaže da će se žaliti policiji na najoštriji mogući način“, te da će „održati proteste na krunidbi kralja u predstojećim mjesecima“.
„Sloboda govora je osnova svake demokratije“; kaže glasnogovornik Graham Smith.
„U vrijeme kada su mediji pretrpani podilaženju kralju postavljenom bez rasprave ili pristanka, to je još važnije.”
Hapšenja su uslijedila nakon što je vlada donijela sporni prijedlog zakona o redu i miru kojim su pooštrene policijske ovlasti kako bi se ograničili remetilački protesti. Nije jasno je li bilo koje od hapšenja povezano s novim zakonom.
🔴An anti-Royal protestor holding a poster with the slogan ‘Not my king’ has been pictured being led away by police 👇 pic.twitter.com/qsur4TT6vz
— Evening Standard (@standardnews) September 12, 2022
Max Blain, glasnogovornik premijerke Liz Trus, rekao je da, dok traje „period nacionalne žalosti za veliku većinu Velike Britanije…, pravo na proteste ostaje osnovni princip“.
No, dodao je, „na policiji je da odluči šta je prikladno u određenim okolnostima“.
Londonska Metropolitan policija kaže da je „velika većina interakcija između policije i javnosti bila pozitivna“.
„Javnost ima apsolutno pravo da protestuje i to smo jasno poručili svakom policajcu koji učestvuje u ovoj operaciji“, rekao je zamjenik pomoćnika komesara Stuart Cundy.