Biden potpisao dokumente o ulasku Švedske i Finske u NATO
Za prijem svake nove države u NATO potrebna je saglasnost svih zemalja članica.

Američki predsjednik Joe Biden potpisao je u utorak dokumente usvojene u Senatu o podršci pridruživanju Švedske i Finske u NATO.
Biden je, kako je prenio CNBC, u Bijeloj kući prije potpisivanja dokumenata rekao da se ruski predsjednik Vladimir Putin prevario ako je mislio da može da unese razdor među zapadnim saveznicima, prenosi Tanjug.
“Naša alijansa je bliža i jača nego ikada i ujedinjenija nego ikada, a poslije ulaska Finske i Švedske bit ćemo jači nego ikada”, rekao je Biden, kako je prenijela američka televizija.
Biden je u utorak telefonski razgovarao sa švedskom premijerkom Magdalenom Andersson i finskim predsjednikom Saulijem Niinistoom prije potpisivanja ratifikacijskih instrumenata za pristupne protokole Sjevernoatlantskom ugovoru za Finsku i Švedsku, javlja novinar Al Jazeere Ivica Puljić.
“Predsjednik Biden čestitao im je na brzoj, dvostranačkoj ratifikaciji njihovih protokola o pristupanju NATO-u od strane Senata SAD-a i pozdravio Finsku i Švedsku što su se približile korak bliže da postanu NATO saveznici. Predsjednik Biden je potvrdio da će Sjedinjene Države surađivati s Finskom i Švedskom kako bi bile na oprezu protiv bilo kakvih prijetnji našoj zajedničkoj sigurnosti, te kako bi odvratile i suočile se s agresijom ili prijetnjom agresije”, javlja Puljić.
Senat je prošle sedmice sa 95 glasova za i jednim protiv podržao ulazak Švedske i Finske u NATO.
Zahtjevi Turske
Ulazak Švedske i Finske u NATO i dalje koči Turska, koja zahtjeva da te dvije zemlje ispune zahtjeve Ankare vezane za prestanak podrške kurdskim organizacijama koje Turska smatra terorističkim.
Ministar pravde Turske Bekir Bozdag je u nedjelju izjavio da Turska neće podržati prijem Švedske i Finske u NATO dok te zemlje ne ispune svoje obaveze koje se tiču borbe protiv terorizma.
“Pogrešno je očekivati pozitivnu odluku Turske po pitanju podrške za članstvo nordijskih zemalja, dok ne održe svoju riječ”, kazao je Bozdag za TV Akit, prenio je TASS.
Za prijem svake nove države u NATO potrebna je saglasnost svih zemalja članica.