SAD šalje Ukrajini nove rakete HIMARS i dronove ‘Phoenix Ghost’
Ukupna vrijednost vojne pomoći koje je SAD od početka ruske agresije poslao Ukrajini sada iznosi 8,2 milijarde dolara.

- Ukrajina ima potencijal nanijeti Rusiji gubitke, kaže Zelenski
- Rusija i Ukrajina u petak potpisuju ugovor o izvozu žitarica
- Žrtve u noćnim artiljerijskim napadima na Nikopolj
- Rusija je ukrala čelik u vrijednosti od 600 miliona dolara iz fabrika i luka u Ukrajini, tvrdi direktor čeličane Metinvest
- Velika Britanija najavila novu veliku pošiljku oružja Ukrajini
U nastavku su najnovije informacije o ratu u Ukrajini:
Rusija: 3.300 postupaka za ‘narušavanje ugleda’ vojske
Ruska policija je podnijela više od 3.300 prijava za “narušavanje ugleda” vojske, saopćila je u petak nevladina organizacija, što je prekršaj koji se kažnjava od početka marta kako bi se ušutkali kritičari vojne ofenzive na Ukrajinu.
NVO “Mrežne slobode” koja pruža pravnu pomoć žrtvama političkog progona u Rusiji, dodaje da je do tog broja došla između 4. marta i 14. jula na temelju podataka ruskog ministarstva unutarnjih poslova.
“Policija u prosjeku podnese 35 prekršajnih prijava za narušavanje ugleda vojske u radnom danu”, dodaje NVO na Telegramu.
Za ovaj prekršaj je zapriječena novčana kazna do 1.700 eura za građane i 17.000 eura za pravnu osobu. Iznos novčane kazne određuje sud nakon saslušanja.
Novi paket oružane pomoći SAD-a
Bijela kuća saopćila je kako će SAD poslati Ukrajini još jedan paket vojne pomoći, koji uključuje raketne sisteme srednjeg dometa i dronove, prenosi Beta pozivajući se na AP.
Sjedinjene Američke Države će Ukrajini poslati još četiri raketna sistema tipa HIMARS i 580 taktičkih dronova tipa Phoenix Ghost, rekao je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće John Kirby. On je naveo da su ta oružja omogućila Ukrajini da nastavi borbu uprkos nadmoćnoj ruskoj artiljeriji.
Do sada je SAD Ukrajini poslao 12 sistema HIMARS.
U novom paketu, koji vrijedi 270 miliona dolara (264 miliona eura), nalazi se i više tipova raketa sa sistemom za navođenje. Ukupna vrijednost vojne pomoći koje je SAD od početka ruske agresije poslao Ukrajini sada iznosi 8,2 milijarde dolara (oko osam milijardi eura).
Ministarstvo odbrane SAD i dalje ne želi slati rakete dugog dometa, zbog mogućnosti da ih Ukrajina iskoristi za napade unutar Rusije, što bi moglo da uvuče SAD u rat.
Johnson rekao Zelenskom da britanska podrška Ukrajini ‘neće posustati’
Premijer Boris Johnson rekao je u petak ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom da britanska podrška “neće posustati” bez obzira na to ko postane sljedeći premijer.
U razgovoru između dvojice čelnika, Johnson je “istaknuo konstantnu odlučnost Ujedinjenog Kraljevstva da podrži ukrajinski narod i rekao da ta odlučnost neće posustati, bez obzira ko postane sljedeći premijer Ujedinjenog Kraljevstva”.
Glasnogovornica Downing Streeta rekla je da se “predsjednik Zelenski zahvalio premijeru na snažnoj podršci Ukrajini te da ne lijepim riječima u zadnjem obraćanju parlamentu”.
“Premijer je iznio nedavne korake koje je Ujedinjeno Kraljevstvo poduzelo kako bi ojačalo ukrajinsku odbranu, uključujući obuku ukrajinskih vojnika u Ujedinjenom Kraljevstvu”, istaknula je glasnogovornica.
“Ujedinjeno Kraljevstvo radi na jačanju obuke, uključujući uključivanjem međunarodnih partnera. Predsjednik Zelenski rekao je da vojna podrška koju pružaju Ujedinjeno Kraljevstvo i drugi čini stvarnu razliku u sukobu”, dodala je.
Američki dužnosnik: Stotine ruskih vojnika dnevno bude izbačeno iz stroja
Sjedinjene Američke Države vjeruju da ruska vojska pretrpi gubitak od više stotina vojnika u ratu protiv Ukrajine te da je već izgubila hiljade poručnika i satnika, rekao je u petak visoki dužnosnik američkog ministarstva odbrane, piše Reuters.
Gotovo pet mjeseci otkako je predsjednik Vladimir Putin naredio invaziju na Ukrajinu, ruske vojske ratuju ponajviše u Donbasu i kontroliraju otprilike petinu zemlje.
SAD procjenjuju da su ruski gubici u Ukrajini dostigli oko 15.000 života i možda 45.000 ranjenih, rekao je direktor CIA-e William Burns, dodajući da je Ukrajina također pretrpjela značajne gubitke.
Dužnosnik je, govoreći pod uvjetom anonimnosti, rekao da su osim poginulih poručnika i kapetana ubijene i stotine pukovnika i “mnogi” ruski generali.
“Zapovjedni lanac se još uvijek s time bori”, rekao je dužnosnik.
Rusija svrstava smrti pripadnika oružanih snaga kao državnu tajnu čak i u vrijeme mira i nije često ažurirala svoje službene brojke o gubicima tokom rata. Dana 25. marta objavljeno je da je ubijen 1.351 ruski vojnik.
Vlada u Kijevu rekla je u junu da dnevno ubija 100 do 200 ruskih vojnika.
Milanović: U neprijateljstvu smo s Rusijom, ali ne tako aktivno kao druge države
U neprijateljstvu smo s Rusijom, ali ne tako aktivno kao druge države, rekao je u petak predsjednik Hrvatske Zoran Milanović na objavu ruske vlade da je uvrstila Hrvatsku na popis neprijateljskih zemalja.
“Nije ratno stanje, ali to traje već mjesecima. Mi jesmo u neprijateljstvu s Rusijom. U tome sudjelujemo ne tako aktivno kao druge države koje su de facto u ratu, da se ne bismo lagali. Ovo je vrlo opasna situacija koja prijeti da se razvije u nešto nesagledivo, nadam se da neće. Sad se mogu nadati, ne mogu ništa više”, komentirao je Milanović najnoviji potez Rusije prema Hrvatskoj.
Ruska vlada dodala je Hrvatsku na svoj popis neprijateljskih zemalja, protiv kojih se poduzimaju protumjere, zajedno sa Slovenijom, Grčkom, Danskom i Slovačkom, javila je ranije u petak agencija RIA Novosti.
UN, EU, SAD, G7 pozdravljaju Sporazum o deblokadi izvoza ukrajinskog žita
Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres izrazio je u petak olakšanje nakon potpisivanja sporazuma o prekidu blokade ukrajinskog izvoza žitarica, nazivajući ga “svjetionikom nade” za svijet suočen s krizom hrane, posrednica Turska nazvala ga je “historijskim”, a Brisel, G7, Washington su pozvali na brzu provedbu i najavili da će pomno pratiti pridržavanje preuzetih obaveza.
Sporazum “otvara put za velike količine komercijalnog izvoza hrane iz tri ključne ukrajinske luke u Crnom moru – Odese, Černomorska i Južnog”, rekao je Guterres u petak u Istanbulu.
“I neka ne bude sumnje – ovo je sporazum za svijet”, naglasio je.
Postignut dogovor o izvozu pšenice iz Ukrajine
Ukrajina i Rusija postigle su sporazum za nastavak izvoza pšenice iz Ukrajine, nakon višemjesečne blokade, što bi moglo smanji glad u svijetu.
Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres saopćio je kako je postignut dogovor kako bi se započeo izvoz pšenice iz Ukrajine.
On je naveo kako sporazum otvara put za izvoz značajnih količina hrane iz tri ključne ukrajinske luke: Odese, Černomorska i Južnija.
Hiljade tona pšenice sedmicama čekaju u ukrajinskim lukama, a zastoj je uzrokovan ruskom invazijom na svog susjeda od kraja februara.
Ceremonija potpisivanja je održana u kancelariji turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana u palati Dolmabahce u Istanbulu, prenosi Reuters, a taj događaj je podigao očekivanja da će se ublažiti globalna prehrambena kriza.
“Ponosni smo što smo dio rješavanja krize sa hranom koja potresa svijet, milijarde su suočene sa glađu i ovim dogovorom rješavamo taj problem dijelom”, rekao je Erdogan.
“Zajednički centar kontrole bit će u Istanbulu”.
“Zahvaljujem Putinu i Zelenskom za vodstvo u ovom procesu, uskoro će novi protok hrane krenuti i to će donijeti olakšanje”, rekao je turski predsjednik, nadajući se brzom prekidu rata u Ukrajini, najavljući nove napore Turske u uspostaviti mira “za korist svog čovječanstva”.
“Ovaj sukob nanosi patnje nevinim, odnosi nevine živote … ovaj zajednički centar u Istanbulu je prekretnica za mir i to je moja najdublja želja”, rekao je Erdogan.
Iz UN-a očekuju kako će dogovor o nastavku izvoza ukrajinske pšenice kroz Crno more bude u potpunosti operativan za nekoliko sedmica i da se vrati nivo pošiljki na predratni period koji je iznosio pet miliona tona mjesečno, prenosi Reuters riječi dva zvaničnika UN-a.
Zvaničnici UN-a navode kako su strane dogovorile opći okvir inicijative, kao što su luke na koje se odnosi, uspostava zajedničkog centra za praćenje u Istanbulu, načinu inspekcija brodova, te ograničenja plana.
„Pred nama je jako brza stopa provođenja plana. Već sutra počinjemo uspostavu zajedničkog centra koordinacije. Ipak, proći će nekoliko sedmica prije nego brodovi počnu ići iz i ka lukama“, navode zvaničnici.
Prema planu, kako prenosi Reuters, ukrajinski zvaničnici će navoditi brodove na sigurne kanale kroz minirane vode prema lukama gdje će biti natovarena pšenica.
Brodovi će potom izaći iz ukrajinskih voda u Crnom moru, proći kroz moreuz Bosfor i doći u tursku luku na inspekciju, a potom nastaviti ka svojoj krajnjoj destinaciji.
Plan će u početku biti aktivan 120 dana, ali će biti obnovljiv, navode zvaničnici UN-a i dodaju kako „ne očekuju skori prekid plana“. Navode kako su obje strane pristale dati garancije da neće biti napada na brodove.
Savjetnik ukrajinskog predsjednika Mihailo Podoljak ranije je rekao da Ukrajina potpisuje dugo očekivani sporazum o deblokadi izvoza žitarica s Ujedinjenim narodima i Turskom, a ne s Rusijom.
“Ukrajina ne potpisuje nikakav dokument s Rusijom. Potpisujemo sporazum s Turskom i UN-om i sve obaveze preuzimamo prema njima. Rusija potpisuje zrcalni sporazum s Turskom i UN-om”, objasnio je na Twitteru Podoljak.
U ime Moskve sporazum je potpisao ministar odbrane Sergej Šojgu.

Putin na sastanku sa nacionalnim Vijećem za sigurnost
Međunarodna agenda i rezultati putovanja šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova bit će među temama operativnog sastanka sa članovima nacionalnog Vijeće za sigurnost, saopštio je danas ruski predsjednik Vladimir Putin.
Razgovarat ćemo o nekim međunarodnim pitanjima, ali najpre će ministar Lavrov govoriti o rezultatima svojih putovanja, dodao je ruski predsjednik, prenosi agencija TASS.
Sastanku Vijeća za sigurnost prisustvuju i premijer Mihail Mišustin, predsjednica Vijeća federacije Valentina Matvijenko, zamjenik šefa Vijeća za sigurnost Dmitri Medvedev, kao i drugi visoki zvaničnici.
Erdogan: Sporazum će biti potpisan, objavit ću svijetu dobre vijesti
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan izjavio je da će svijetu objaviti dobre vijesti o izvozu žitarica nakon što delegacije Ukrajine i Rusije kasnije danas potpišu sporazum u skladu sa planom Ujedinjenih nacija za nastavak izvoza žita iz Ukrajine.
Ceremonija potpisivanja bit će održana u kancelariji turskog predsjednika u palati Dolmabahce u Istanbulu, prenosi Reuters, a taj događaj je podigao očekivanja da će se ublažiti globalna prehrambena kriza.
„Uskoro će sporazum biti potpisan i time će se prevazići problemi u vezi sa žitom. Tada ćemo svijetu objaviti dobre vesti“, izjavio je Erdogan.
Vlasti Donjecka blokirale pristup Googleu
Vlasti samoproglašene Narodne republike Donjeck (DPR) blokirale su pristup Googleu, navodeći da širi „dezinformacije“.
Denis Pušilin, čelnik DPR-a, optužio je Google za promociju „nasilja nad svim Rusima“, a za to krivi „rukovodioce iz američke vlade“.
„Ako Google prestane provoditi zločinačku politiku i vrati se zakonu, moralu i zdravom razumu, neće biti prepreka za njegov rad“, rekao je.
Kremlj: Ministar odbrane potpisuje ugovor o izvozu žita
Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu u Turskoj će potpisati ugovor sa Ukrajinom o izvozu žitarica, najavio je Kremlj.
Ceremoniji potpisivanja će prisustvovati i generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guterres i turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.
Ukrajina i Rusija su među najvećim izvoznicima hrane na svijetu.
Ukrajinske luke, među kojima je i najvažnija, Odesa, ruska Crnomorska flora je blokirala po početku invazije, a zbog obustave izvoza žita, cijene u svijetu doživjele su dramatičan skok.
Ponovno otvaranje ukrajinskih luka moglo bi ublažiti glad u mnogim dijelovima svijeta.
U silosima u Odesi „zaglavljeno“ je oko 20 miliona tona žitarica.
Transnistrija se i dalje želi pripojiti Rusiji
Cilj otcijepljene moldavske regije Transnistrije da postane dio Rusije nije promjenjen zbog invazije na Ukrajinu, rekao je ministar vanjskih poslova te regije za agenciju RIA.
„Cilj Transnistrije ostaje nepromijenjen, a to je potvrđeno referendumom iz 2006. godine, kada je jasno rečeno – nezavisnost sa slobodnim prijemom u Rusku Federaciju“, rekao je Vitalij Ignjatijev.
Nakon što je Rusija počela invaziju na Ukrajinu, pojavila se bojazan da mi Kremlj mogao iskoristiti separatističko područje u Moldaviji za napade na Ukrajinu iz četvtog pravca.
Glavni grad regije Tiraspol je samo 100 kilometara od ukrajinske luke Odese.
Rusija tvrdi da je uništila četiri sistema HIMARS
Rusko ministarstvo odbrane tvrdi da su ruske snage u periodu od 5. do 20. jula uništile četiri američka raketna sistema HIMARS.
Ukrajina nije odgovorila na dnevni izvještaj ruskog ministarstva, dok Al Jazeera nije mogla provjeriti navode iz Moskve.
Ukrajina je do sada dobila 12 sistema HIMARS, a SAD je prije nekoliko dana najavio nove isporuke.
Rusija je i ranije objavljivala da je uništila američke sisteme, no, Pentagon je to demantovao.
Lukašenko: Završiti rat i izbjeći ambis nuklearnog rata
Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko rekao je da Moskva, Kijev i ukrajinski zapadni saveznici moraju postići dogovor o završetku rata u Ukrajini kako bi izbjegli „ambis nuklearnog rata“.
„Moramo stati, postići dogovor, završiti ovaj haos, operaciju i rat u Ukrajini“, rekao je Lukašenko, blizak saveznik ruskog predsjednika Vladimira Putina za AFP.
„Hajdemo se zaustaviti i zaključiti kako ćemo nastaviti sa životima. Nema potrebe ići dalje, jer je tamo ambis nuklearnog rata. Nema potrebe ići tamo“, dodao je.

Britanija šalje Ukrajini artiljeriju, dronove, municiju…
Velika Britanija će u predstojećim sedmicama Ukrajini isporučiti mnoštvo artiljerijskih oruđa, kao i stotine dronova i protutenkovskog oružja, rekao je ministar odbrane.
Ben Wallace je najavio da će više od 20 samohodnih topova M109 155 mm i 36 topova L119 105 mm uskoro stići u Ukrajinu.
Slijedit će radarski sistemi i više od 50.000 komada municije za postojeću artiljeriju Kijeva iz sovjetske ere, dodao je.
London će sljedećih sedmica poslati više od 1.600 protutenkovskih oružja, zajedno s bespilotnim letjelicama i municijom.
Poljska kupuje avione, tenkove i haubice
Poljski ministar odbrane rekao je da će ta zemlja kupiti 48 borbenih aviona FA-50, 180 tenkova K2 Black Panther i haubice od Južne Koreje, u nastojanju da ojača vojsku zbog rata u Ukrajini.
„Prvi avion Poljskoj će biti isporučen sljedeće godine“, rekao je Mariusz Blaszczak za dnevnik Sieci.
Stabilan dotok ruskog plina u Evropu
Protok ruskog plina kroz plinovod Sjeverni tok 1, kojim dolazi više od trećine ruskog plina izvezenog u Evropsku uniju, ostaje stabilan, pokazuju podaci operatera.
Protok plina nastavljen je u četvrtak nakon desetodnevne obustave zbog održavanja.
Količina plina koja dolazi u Njemačku vraćena je na 40-postotni kapacitet, kao i prije početka zahvata na održavanju, prema internetskoj stranici Nord Stream AG.

Direktor čeličane: Rusija ukrala čelik vrijedan 600 miliona dolara
Rusija je već ukrala čelik u vrijednosti od 600 miliona dolara iz fabrika i luka u Ukrajini, tvrdi direktor najveće ukrajinske čeličane Metinvest, prenosi AFP.
Kompanija posjeduje fabriku Azovstal koja je bila posljednje uporište ukrajinskih vojnika i civila tokom razaranja grada Mariupolja.
Izvršni direktor Jurij Riženkov izjavio je da se čelik prenosi u Rusiju i dalje prodaje, a neke od pošiljki su bile namijenjene kupcima u Velikoj Britaniji.
Kremlj nije dao nikakav komentar na ove optužbe.
Riženkov je rekao da je 300 zaposlenih i 200 rodbine zaposlenih ubijeno u napadu na fabriku Azovstal, koja je zajedno sa sestrinskom fabrikom Iljič činila 40 posto ukupne proizvodnje čelika u Ukrajini.
Naveo je da kompanija dokumentira što je više moguće krađe i da se priprema za buduće sudske postupke.
Velika Britanija: Ruske snage se približavaju drugoj po veličini elektrani u Ukrajini
Čini se da se ruske snage približavaju drugoj po veličini elektrani u Ukrajini, u pokušaju zauzimanja važne infrastrukture, tvrdi Velika Britanija.
U dnevnom obavještajnom izvještaju, ministarstvo odbrane Velike Britanije navodi da ukrajinske snage nastavljaju odbijati napad na elektranu Vuhlehirsk, 50 kilometara sjeveroistočno od Donjecka.
Ministarstvo dodaje da ruska artiljerija ostaje fokusirana na Kramatorsk i Siversk.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine – 22 July 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/dzM1pWtGbD
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/36GGbx7Tfu
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) July 22, 2022
Japan zabrinut prijetnjama iz Rusije
Japansko ministarstvo odbrane priopćilo je da je zabrinuto novim prijetnjama iz Rusije i da je sve zabrinutije zbog Tajvana, budući da Kina teži značajnom povećanju vojne potrošnje.
U godišnjem izvještaju o odbrani, Tokio tvrdi da ruska invazija na Ukrajinu predstavlja rizik slanja poruke da je “pokušaj jednostrane promjene statusa quo silom prihvatljiv”.
Također je upozoreno da bi se Moskva mogla sve više oslanjati na svoj nuklearni kapacitet kao sredstvo odvraćanja, što bi zauzvrat moglo značiti porast aktivnosti oko Japana, gdje su ruske nuklearne podmornice aktivne.
U raketiranju Nikopolja jedna poginula osoba, njih devet povrijeđeno
U raketnim napadima ruskih snaga na Nikopolj, na jugu Ukrajine, tokom noći, jedna osoba je poginula, a devet ih je povrijeđeno, saopštio je načelnik Dnjepropetrovske oblasti Valentin Rezničenko.
Naveo je da je oštećeno 11 kuća, prenosi Interfaks Ukrajina.
Agencija dodaje da su na meti ruske vojske bili i Sinelnikovski i Krivoroški.
U raketiranju grada Apostolova povrijeđeno je osam osoba, a pogođene su tri škole i oštećene obližnje kuće, navodi Interfaks Ukrajina.
Zelenski: Ukrajina ima značajan potencijal da napreduje na frontu
Ukrajina ima značajan potencijal da napreduje na frontu i nanese osjetne gubitke ruskim snagama, izjavio je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.
On je u video obraćanju rekao da su na sastanku ukrajinske vojne komande definisani zadaci u taktičkim područjima sa ciljem ojačavanja pozicija, prenosi Ukrinform.
Dodaje se da su se učesnici sastanka saglasili da ukrajinske snage imaju značajan potencijal da napreduju na frontu i nanesu nove gubitke ruskim snagama, prenio je Tanjug.
Ukrajina i Rusija potpisuju ugovor o izvozu žitarica
Ukrajina i Rusija u petak popodne u Istanbulu potpisuju ugovor o izvozu žitarica, najavio je ured turskog predsjednika.
Turski lider Recep Tayyip Erdogan i generalni sekretar Ujedinjenih naroda Antonio Guterres, predstavnici Ukrajine i Rusije sudjelovat će na svečanosti potpisivanja koja će se održati u 15:30 sati po srednjoevropskom vremenu u palati Dolmabahce u Istanbulu, dodaje ured.
Ugovor treba omogućiti izvoz ukrajinskih žitarica koje leže na skladištima zbog blokade crnomorskih luka te olakšati izvoz ruskih žitarica i umjetnog gnojiva.
Šef MI6: Vjerujem da će Rusima ponestati snage
Ruska vojska će vjerovatno imati neki prekid u operacijama u Ukrajini narednih sedmica, čime će dati Kijevu odlučujuću priliku da uzvrati udarac, rekao je šef britanske obavještajne službe.
“Naša je procjena da će Rusima biti sve teže da isporuče materijal za živu silu u narednih nekoliko sedmica”, rekao je Richard Moore, šef britanske obavještajne službe (MI6).