EU dodijelio Ukrajini i Moldaviji status kandidata
Dvadeset sedam članica Evropske unije dodijelilo je u četvrtak Ukrajini i Moldaviji status kandidata, objavio je u Bruxellesu predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel.

Dvadeset sedam članica Evropske unije dodijelilo je u četvrtak Ukrajini i Moldaviji status kandidata, objavio je u Bruxellesu predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel i nazvao tu odluku “povijesnim trenutkom” u jeku ruske agresije, prenosi Hina.
“Sporazum. Evropsko vijeće je upravo donijelo odluku o davanju statusu kandidata za EU Ukrajini i Moldaviji. Historijski trenutak”, napisao je na Twitteru predsjednik Europskog vijeća Charles Michel.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij pozdravio je odluku, nazvavši je “jedinstvenim i historijskim trenutkom u bilateralnim odnosima”.
Agreement. #EUCO has just decided EU candidate status to Ukraine and Moldova.
A historic moment.
Today marks a crucial step on your path towards the EU.
Congratulations @ZelenskyyUa and @sandumaiamd and the people of Ukraine 🇺🇦 and 🇲🇩
Our future is together.
— Charles Michel (@CharlesMichel) June 23, 2022
EU parlament pozvao da se zemlje dobiju sttatus kandidata
Evropski parlament je u četvrtak pozvao da Ukrajina i Moldavija dobiju status kandidatkinja za članstvo u EU-u „bez odgode“, naglašavajući pritom da konačno pristupanje zavisi o provedbi reformi i ispunjavanju kriterija.
Ukrajina je podnijela zahtjev za članstvom 28. februara, četvrtog dana ruske invazije, nakon čega su to 3. marta zatražile i Moldavija i Gruzija.
Evropska komisija je prošle sedmice objavila mišljenje o ta tri zahtjeva i preporučila Vijeću EU-a da potvrdi njihovu perspektivu. Ta odluka donosi se i uz saglasnost Evropskog parlamenta.
Zastupnici u Evropskom parlamentu u četvrtak su s 529 glasova ‘za’, 45 ‘protiv’ i 14 suzdržanih prihvatili rezoluciju kojom se poziva čelnike država koji se u četvrtak i petak sastaju na dvodnevnom sastanku na vrhu u Briselu da Ukrajini i Moldaviji „bez odgode“ dodijele status EU kandidata, saopćeno je iz te institucije.
Članica Evropskog parlamenta Viola von Cramon tu je odlu nazvala “historijskim danom za Evropu”.
🎉A historic day for #Europe – the 🇪🇺#Parliament voted overwhelmingly in favor of immediately granting #CANDIDACY to 🇺🇦#Ukraine & 🇲🇩#Moldova & when the 🇬🇪Government fulfills criteria – to #Georgia too.
Now it is up to the @EUCouncil to replicate the will of the parliament. pic.twitter.com/i1mTl7cuDs— Viola von Cramon (@ViolavonCramon) June 23, 2022
Zastupnici smatraju da isto treba omogućiti i Gruziji kad dovrši potrebne reforme.
U rezoluciji su poručili kako bi taj potez pokazao vodstvo, odlučnost i viziju, naglašavajući kako je proširenje i u interesu same Evropske unije.
Proširenje nema alternativu, ali ni ‘ubrzani put’
Vlasti tri zemlje pozvane su da „nedvosmisleno pokažu svoju političku odlučnost u pogledu provedbe evropskih ambicija svog stanovništva“ tako što će ubrzati reforme i što prije učinkovito ispuniti kriterije za članstvo u EU-u.
Ne postoji „ubrzani put“ prema EU-u i pristupanje je utemeljeno na zaslugama i strukturiranom procesu koji zahtijeva ispunjavanje kriterija i učinkovitu provedbu reformi, naglašavaju zastupnici.
Proširenje nema alternativu te ono „više nego ikad prije predstavlja geostrateško ulaganje u stabilan, snažan i ujedinjen EU“, stoji u rezoluciji u kojoj se zahtijeva i revitalizacija procesa proširenja država Zapadnog Balkana, objavila je Hina.
Hrvatski europarlamnetarac Tonino Picula, koji je za izvještaj bio pregovarač u ime grupacije Socijalista i demokrata u Evropskom parlamentu u plenarnoj raspravi o davanju statusa kandidata Ukrajini i Moldaviji, istaknuo je kako je to jasan znak evropske političke podrške i “naše priznanje” napora koji su Ukrajina i Moldavija do sada uložile.
“Ruska agresija na Ukrajinu ponovno je proširenje Unije učinilo geopolitičkom činjenicom i potvrdilo njegovu vrijednost kao najsnažnijeg evropskog vanjskopolitičkog alata”, rekao je i dodao kako je jedna od važnijih lekcija proizašlih iz ruske invazije na Ukrajinu da zajednička sigurnosna i odbrambena politika EU-a ne može više biti najslabija karika naših integracija.
“Svi se slažemo da ruska agresija zaslužuje najoštrije osude, a Ukrajina braneći sebe, brani i nas. Europska sigurnost i vanjska politika neraskidivo su povezane, i zbog toga je politika proširenja snažna poluga sigurnosti Unije”, rekao je.