EK: Ukrajina treba novi Marshallov plan nakon ruske invazije
Ukrajini će trebati plan obnove nakon rata s Rusijom sličan onom koji je SAD ponudio Evropi nakon Drugog svjetskog rata, izjavio je evropski povjerenik za budžet Johannes Hahn.

Ukrajini će trebati plan obnove nakon rata s Rusijom sličan onom koji su Sjedinjene Američke Države ponudile Evropi nakon Drugog svjetskog rata, izjavio je u srijedu evropski povjerenik za budžet Johannes Hahn.
Prema američkom projektu nakon Drugoga svjetskog rata, poznatom kao Marshallov plan, Sjedinjene Američke Države tokom četiri godine dodijelile su Evropi ekonomske i tehničke pomoći u današnjem ekvivalentu vrijedne gotovo 200 milijardi dolara.
“Mislim da je ono što nam treba za Ukrajinu, na kraju krajeva, ažurirani model Marshallovog plana”, rekao je Hahn na konferenciji za novinare, prenosi Reuters.
Hahn je rekao da će to pomoći Ukrajini da se brzo oporavi, umjesto tokom narednih decenija, od masivnog razaranja koje je provela ruska vojska i da će to dovesti do bržeg približavanja Ukrajine Evropskoj uniji.
Kijev je podnio zahtjev da postane formalni kandidat za pridruživanje bloku 27 zemalja. Čak i u mirnodopskim uvjetima taj proces je dug, a gotovo ga je onemogućio rat koji bjesni u zemlji.
Proces obnove
Hahn nije dao nikakvu procjenu koliko bi novca moglo biti potrebno, ali je rekao da napor obnove Ukrajine ne može snositi sama Evropa i da će vjerovatno morati sudjelovati zemlje G20, uključujući Rusiju.
Hahn je ponovio da Evropska unija za sada ne planira pokrenuti još jedan projekt zajedničkog zaduživanja kako bi se suočila s ekonomskim i socijalnim posljedicama koje će blok 27 članica osjetiti zbog rata u Ukrajini.
Napomenuo je da u fondu za oporavak EU-a još ima dosta neiskorištenih sredstava za jeftine kredite koje vlade mogu zatražiti. Rekao je da su od ukupno 380 milijardi eura jeftinih kredita dostupnih u fondu, vlade do sada zatražile samo 166 milijardi, ostavljajući 214 milijardi eura na raspolaganju.
Također je rekao da bi za pokrivanje nekih troškova vezanih za pružanje pomoći milionima ukrajinskih izbjeglica koji su pobjegli u zemlje Evropske unije od početka rata 24. februara, zemlje članice mogle koristiti dio sredstava koja su im dodijeljena u okviru budžeta EU-a za period 2021.-2027.