Prognoze o početku rata 20. februara: Šta kažu Rusi?
Ruski pukovnik je za Al Jazeeru rekao da ne podržava ideju prema kojoj Washington pokušava gurnuti Ukrajinu u sukob sa Rusijom.

Piše: Fahim Sourani
Ludilo i širenje panike! Ovim riječima je Dmitrij Poljanski, zamjenik stalnog predstavnika Rusije pri Ujedinjenim nacijama (UN), opisao navode Washington Posta o tome da obavještajne i vojne procjene ukazuju da se Rusija bliži završetku priprema za ono što se čini kao invazija velikih razmjera na ukrajinske teritorije, prema opisu lista.
Riječi ruskog diplomate došle su i u kontekstu odgovora na ono što je objavio ovaj američki list o procjenama gubitaka u slučaju rata između Rusije i Ukrajine, prema kojima bi stradalo 25.000 ukrajinskih vojnika, 10.000 ruskih vojnika, te oko 50.000 civila.
Ovakve izjave su uslijedile dan nakon što je američka agencija Bloomberg objavila naslov o ruskoj invaziji na Ukrajinu, koji je potom izbrisala. Glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova Maria Zakharova opisala je takav incident kao prekoračenje svih mogućih granica morala.
Agencija Bloomberg je objasnila da je greškom objavila na svojoj web stranici naslov “Rusija napada Ukrajinu”, navodeći kako pripremaju naslove za mnoge scenarije, a jedan od tih (naslova) je nehotice objavljen. Novinska agencija je izjavila da duboko žali zbog ove greške.
Još od prošle jeseni, SAD upozorava Evropu na planove za koje kažu da ih je Rusija napravila za invaziju na Ukrajinu, što Moskva oštro poriče. I sam Kijev kaže da prijetnje iz Rusije nisu postale ništa veće nego ranije.
Pomjeranje datuma
U ekskluzivnom intervjuu za Al Jazeeru, pukovnik rezervnog sastava Viktor Baranets, analitičar za vojna pitanja u listu Komsomolskaja Pravda, rekao je da pratitelji zapadnih i ukrajinskih medija primjećuju da su nekoliko puta određivani različiti datumi za početak rata između Rusije i Ukrajine.
Prvobitno je određen period od 15. januara do 15. februara, a zatim je ukrajinsko Ministarstvo odbrane objavilo da će datum ruskog napada biti 20. ovog mjeseca.
Baranets, član Socijalnog vijeća ruskog Ministarstva odbrane i Komiteta za vojnu industrijalizaciju, otkrio je da je lično zvao vojna lica u Kijevu i pitao ih o razlozima za određivanje ovog datuma za početak rata. Sve što su rekli jeste da je kineski predsjednik Xi Jinping zatražio to od svog ukrajinskog kolege Volodimira Zelenskog, kako ne bi došlo do ugrožavanja Zimskih olimpijskih igara u Kini.
Ruski pukovnik se pita: Ako već mjesecima zapadni i ukrajinski zvaničnici, zajedno sa svojim medijima, govore o navodnoj agresiji na Kijev i pozivaju Rusiju da zaustavi eskalaciju, kako onda objašnjavaju to da je do sada došlo devet američkih vojnih aviona natovarenih oružjem do Kijeva?
Pojašnjava da se iza “prašine” ovog medijskog bombardiranja i rasplamsavanja emocija provode dva zadatka. Prvi zadatak je preplaviti Ukrajinu oružjem, a drugi je učvrstiti kontrolu nad evropskim kontinentom, učvrstiti infrastrukturu i ojačati je, suprotno ruskim sigurnosnim zahtjevima.
Zakulisni ekonomski rat
Ruski pukovnik je dodao da ne podržava ideju prema kojoj Washington pokušava gurnuti Ukrajinu u sukob sa Rusijom. Prema njegovom mišljenju, postoji još jedan zadatak, koji je čisto ekonomski. Iza atmosfere medijske eskalacije, izazivanja straha i osjećaja panike stoji veliki ekonomski rat.
Ističe da je zadatak kontrolirati Sjeverni tok 2, kako bi se zaustavio dolazak ruskog plina u Evropu. Na ovaj način se Putinu oduzima njegovo najvažnije oružje, o čemu je otvoreno govorio američki državni sekretar Antony Blinken.

Prema njegovim riječima, ako počne rat s Ukrajinom, Evropa neće ostati pošteđena katastrofe. Stari kontinent se bez sumnje ne želi suočavati s “olujom” na svojim teritorijama i shvata šta znači ratovanje s nuklearnom supersilom s milionskom vojskom.
O razlozima slanja američkih snaga u Evropu, objasnio je kako je to bio “zlonamjeran korak”. Američke snage uputile su se u Poljsku kako bi skrenule pažnju Rusije sa Ukrajine. U slučaju da Kijev započne napad na regiju Donbas, Washington će pokrenuti vojne provokacije protiv Kalinjingrada, zlatne mete NATO-a, koji strahuje od ogromne snage ove ruske odbrambene linije. Na ovaj način se pokušava namamiti Rusija da se bori na više frontova, u skladu sa strategijom kidanja ovih frontova.
Kina na meti
O značaju određivanja 15. februara kao datuma kada će Rusija početi rat protiv Ukrajine, kako je objavio Washington Post, pukovnik je odgovorio: ”Zato što je to datum povlačenja sovjetskih snaga iz Afganistana, a u isto vrijeme i datum sjećanja na ruske borce koji su poginuli učestvujući u borbama izvan zemlje nakon Drugog svetskog rata, u skladu sa međunarodnim obavezama koje su preuzeli Sovjetski Savez i Ruska Federacija za pružanje vojne pomoći prijateljskim zemljama”.
Shodno tome, pukovnik Baranets smatra da je pomjeranje ovog datuma dio psihološkog ratovanja, kako bi se javnost na Zapadu uvjerila ne samo u činjenicu da postoji namjera za pokretanje rata protiv Ukrajine, već da postoje historijske indicije za određivanje njegovog datuma.
Ruski pukovnik je skrenuo pažnju i na kineski faktor, te da se mnoge poruke – za koje mnogi smatraju da su upućene Rusiji – odnose i na Kinu.
Peking ima značajne interese u Ukrajini, koji mogu biti ugroženi u slučaju rata. Biden je zabranio svom ukrajinskom kolegi Zelenskom da putuje u Kinu, iako je i sam nagovijestio da se želi sastati s Putinom tokom Zimskih olimpijskih igara u toj zemlji. Međutim, Zelenski to nije uspio učiniti i propustio je priliku, samo zato što je podlegao američkom pritisku.