The Guardian: Strahovi Izraela o njegovom imidžu u Americi
Izvještaj, koji je pripremio Chris McGreal, ističe da je uspoređivanje izraelskog postupanja prema Palestincima s Južnom Afrikom pod vlašću bijele manjine sve raširenije među glavnim strujama u SAD-u.

Britanski list The Guardian pratio je utjecaj međunarodnih izvještaja o ljudskim pravima, poput Amnesty Internationala, na imidž Izraela u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), nakon govora da Izrael provodi aparthejd protiv Palestinaca.
Izvještaj, koji je pripremio Chris McGreal, ističe da je uspoređivanje izraelskog postupanja prema Palestincima s Južnom Afrikom pod vlašću bijele manjine sve raširenije među glavnim strujama u SAD-u.
Naglasio je da se strah Izraela od imidža koji se oblikuje u SAD-u već počeo ostvarivati, posebno nakon izvještaja o ljudskim pravima koji potiču rasprave o izraelskoj diskriminaciji palestinskog naroda.
McGreal se osvrnuo na ono što je izraelski ministar vanjskih poslova Yair Lapid rekao početkom godine, dok je razmišljao o diplomatskim izazovima koje nosi 2022. godina, rekavši novinarima: “Vjerujemo da će se u narednoj godini voditi nezapamćena rasprava po svojoj toksičnosti i radioaktivnosti oko izraza da je ‘Izrael država aparthejda’. To će u 2022. godini predstavljati konkretnu prijetnju.”
Lapid se osvrnuo na dvije istrage Ujedinjenih nacija (UN), za koje je rekao da će vjerojatno doći do zaključka da izraelsko upravljanje okupiranim palestinskim teritorijem predstavlja zločin aparthejda prema međunarodnom pravu.
Brutalni sistem dominacije
McGreal je naveo da su mnoge izraelske i međunarodne organizacije za ljudska prava došle do ovog uvjerenja, između ostalog i Amnesty International, koji je ove sedmice objavio izvještaj pod naslovom “Izraelski aparthejd protiv Palestinaca: brutalni sistem dominacije i zločin protiv čovječnosti”.
Dodao je kako je Tel Aviv također zabrinut da je kršenje onoga što je bio dugogodišnji tabu unutar SAD-a, a posebno usporedba njegove vladavine nad Palestincima s aparthejdom koji se provodi protiv crnog stanovništva Južne Afrike, dokaz sporije, ali potencijalno opasnije prijetnje od narušavanja čvrste i postojane podrške koju Izrael ima od svog najvažnijeg saveznika. Istraživanja javnog mnijenja ukazuju na eroziju podrške među demokratima, koja je djelomično potaknuta promjenom narativa o izraelsko-palestinskom sukobu.
Istraživanja javnog mnijenja već godinama pokazuju da demokrati suosjećaju s Izraelcima dvostruko više nego s Palestincima. No od izraelskog napada na Gazu 2014., podrška jevrejskoj državi je opala, sve dok nije postala gotovo ravnomjerno podijeljena.
Prema rezultatima ankete provedene u junu prošle godine, polovica američkih demokrata želi da Washington politiku svoje zemlje usmjeri više prema podršci Palestincima.
Ta promjena je naglašena među mlađom generacijom Amerikanaca, budući da su odrasli mlađi od 35 godina manje naklonjeni Izraelu od starije generacije.
Štaviše, opala je i podrška politici izraelske vlade među jevrejskom zajednicom u SAD-u, a prošlogodišnja anketa pokazuje da se 25 posto Jevreja slaže s rečenicom da je “Izrael država aparthejda”.
Odmetnuta država
Iako nema dokaza da je podrška Washingtona Izraelu, uključujući najveću količinu uglavnom vojne pomoći koju SAD uopće pruža bilo kojoj zemlji, izložena izravnoj prijetnji, povećava se zabrinutost proizraelskih skupina zbog sve manje učinkovitosti napora da se jevrejska država predstavi kao strana koja čezne za mirom, ali se suočava s palestinskim terorizmom, ističe list.
Ova tvrdnja nailazi na sve više osporavanja zahvaljujući onome što Amerikanci sada mogu vidjeti na društvenim mrežama, posebno video snimcima koji prikazuju izraelske napade i maltretiranje Palestinaca. Izraelski napad na Gazu 2014. pomogao je u tome da se učvrsti prizor države naoružane svim vrstama sile koju koristi kako bi uništila uglavnom bespomoćno stanovništvo.
U izvještaju je istaknuto da je uspon pokreta “Životi crnaca su važni” potaknuo zamah da se palestinski problem posmatra kao pitanje građanskih prava i otpora izraelskoj dominaciji.
Guardian na kraju izvještaja citira riječi Daniela Seidemanna, izraelskog advokata koji je desetljećima razotkrivao izraelsko otimanje zemlje i njegovu politiku naseljavanja u okupiranom Istočnom Jerusalemu, a koji je nedavno otišao u Washington istražiti američku politiku prema Izraelu. Seidemann je rekao: ”Došlo je do promjene u Sjedinjenim Američkim Državama, u Kongresu, javnom mnijenju, čak i u američkoj jevrejskoj zajednici, a priča o aparthejdu je dio toga. Postoji osovina, ali ona neće dugo izdržati.”
“Sve više ljudi u inostranstvu počinje doživljavati Izrael kao odbačenu i državu aparthejda, a Izraelci se toga sve više boje”, dodao je.