L'Obs: Ukrajina i scenariji invazije

Ukrajinska vojska i proruski separatisti ponovno se međusobno optužuju za kontinuirano bombardiranje na istoku zemlje.

Ukrajinci se pripremaju za najgori scenario (Reuters)

Istočna Ukrajina svjedoči izbijanju nasilja od prošlog četvrtka, dok je i dalje prisutan strah od ruskog napada. Iako je Moskva najavila nekoliko vojnih povlačenja s područja u blizini ukrajinske granice i s poluotoka Krima koji je pripojen Rusiji, Zapad ostaje oprezan.

Prema pisanju francuskog magazina L'Obs, nastavlja se dijalog gluhih između Sjedinjenih Američkih Država (SAD), koje još uvijek strahuju od ruskog napada na Ukrajinu “u narednim danima”, i Rusije, koja odbacuje ove optužbe, unatoč pojačanom bombardiranju u istočnoj Ukrajini.

Kako bi rasvijetlio ovo složeno pitanje, L'Obs je sažeo ono što je do sada poznato u četiri pitanja.

Prvo: Ko je prvi započeo bombardiranje?

Ukrajinska vojska i proruski separatisti ponovno se međusobno optužuju za kontinuirano bombardiranje na istoku zemlje. Ukrajinske vlasti su izvijestile su da su separatisti odgovorni za 20 kršenja primirja tokom noći, dok su proruski pobunjenici saopćili da je ukrajinska vojska izvela 27 paljbi.

Prošlog četvrtka granatirana je škola u malom gradu na istoku koji je pod kontrolom vlade, a u školi se u to vrijeme nalazilo 20 djece i 18 odraslih.

Posmatrači Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OESS) također su izvijestili o značajnom porastu pucnjave na istočnom frontu.

Drugo: Je li se Rusija povukla ili je došlo samo do preraspoređivanja?

Zapadni diplomati su i dalje skeptični u pogledu istinitosti najave Moskve da će povući dio svojih snaga s granice s Ukrajinom.

Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Yves Le Drian upitao je u petak je li najavljeni odlazak ruskih snaga u blizini Ukrajine stvarno povlačenje.

Nakon sličnih najava u proteklim danima, Rusija je u petak saopćila da će povući tenkove raspoređene u blizini ukrajinske granice i bombardere na Krimu.

Danas je “sve moguće, i masovna intervencija ruskih snaga na ukrajinskom tlu i diplomatska rasprava”, ponovio je francuski ministar vanjskih poslova.

Treće: Ima li Washington ikakve dokaze o scenarijima invazije?

U vrijeme kada je Rusija protjerala drugog čovjeka iz ambasade SAD-a u Moskvi, Barta Gormana, sukob između dvije strane dobio je ozbiljan zaokret u Ujedinjenim nacijama (UN). Američki državni sekretar Anthony Blinken pozvao je, pred Vijećem sigurnosti, Ruse da zaustave kretanje prema ratu. Također, američki predsjednik Joe Biden je ranije rekao: “Sve naznake koje imamo pokazuju da su Rusi spremni ući u Ukrajinu”, procjenjujući da je ofanziva moguća “u narednim danima”.

Rusija je također rasporedila, prema američkim obavještajnim podacima, više od 150.000 vojnika i vojne opreme u blizini Ukrajine.

Blinken je vrlo detaljno, ali bez pružanja dokaza, opisao ono što je nazvao kao katastrofalni scenarij neminovnog napada na Ukrajinu. Ističe da bi stvari počele tako što će Moskva izmisliti izgovor koji bi joj omogućio da “izjavi da mora uzvratiti”.

Tada će, prema Blinkenu, “komunikacija biti prekinuta i izvest će se cyber napadi usmjereni na paraliziranje ključnih ukrajinskih institucija”.

“Nakon toga, tenkovi i vojnici će napredovati prema ključnim ciljevima koji su već identificirani”, uključujući ukrajinski glavni grad Kijev, dodao je Blinken, ne pružajući dokaze koji bi potkrijepili ovaj scenarij.

Glasnogovornik Pentagona John Kirby ranije je tvrdio da Moskva priprema video sa “vrlo nasilnim” lažnim ukrajinskim napadom, koji će prikazivati mrtva tijela i glumce koji igraju uloge ožalošćenih, kako bi poslužio kao izgovor za invaziju na Ukrajinu.

S druge strane, postoji mogućnost da se pravi dijalog nastavi ove sedmice tokom sastanaka šefova američke i ruske diplomatije.

Četvrto: Zašto Putin dolazi lično nadgledati vojne vježbe?

Rusija je u subotu izvela manevre svojih strateških snaga pod nadzorom predsjednika Vladimira Putina, navodeći da je riječ, prije svega, o lansiranju balističkih i krstarećih projektila, te da će biti izvedena planirana vježba snaga strateškog odvraćanja, saopćilo je Ministarstvo odbrane u petak.

U vježbama su učestvovali i vojnici iz ruskog Južnog vojnog okruga, zračno-svemirske snage, strateške snage te flote Sjevernog mora i Crnog mora.

Cilj ovih vježbi je, prema ruskom Ministarstvu odbrane, “testirati spremnost” snaga koje učestvuju i “pouzdanost nuklearnog i nenuklearnog strateškog oružja”.

Ruske “strateške” snage, u svojoj širokoj definiciji, uspostavljene su da odgovore na prijetnje, uključujući i u slučaju nuklearnog rata. Opremljene su interkontinentalnim balističkim projektilima, strateškim bombarderima dugog dometa, podmornicama, površinskim brodovima i pomorskom avijacijom koja nosi konvencionalne rakete dugog dometa.

 

Izvor: Al Jazeera

Reklama