Foreign Policy: Tajni dogovor između Amerike i Rusije

Potajno je sklopljen dogovor za ublažavanje političkog pritiska na Siriju u kuloarima Ujedinjenih nacija, piše Foreign Policy.

Radi se o posljednjem u nizu sve većih ustupaka koje SAD i druge zapadne sile čine Rusiji (Reuters)

Američki magazin Foreign Policy otkriva da su Sjedinjene Američke Države (SAD) i Rusija potajno sklopile dogovor za ublažavanje političkog pritiska na Siriju u kuloarima Ujedinjenih nacija (UN).

U izvještaju koji su pripremila tri novinara, Stephanie Fillion, kanadska dopisnica za vanjske poslove, Colum Lynch, glavni urednik za vanjske poslove, i Robbie Gramer, dopisnik za diplomatiju i pitanja nacionalne sigurnosti, Foreign Policy navodi da će Vijeće sigurnosti UN-a, ako odobri ovaj dogovor, održati manje sastanaka koji se bave problemom sirijskog hemijskog oružja i objediniti odvojene sjednice o humanitarnoj pomoći i političkoj tranziciji koje su dobile malo pažnje proteklih godina.

U procesu pregovora u Vijeću sigurnosti

Dogovor, o kojem se još uvijek pregovara u Vijeću sigurnosti, odražava sve veći zamor njegovih 15 članova zbog niza “naizgled beskonačnih sastanaka, na kojima diplomati raspravljaju o istim pitanjima, što pogoršava neslaganja između velikih sila i dovodi do skromnih konkretnih postignuća.”

To je, također, posljednji u nizu sve većih ustupaka koje SAD i druge zapadne sile čine Rusiji, koja je u februaru preuzela rotirajuće predsjedanje Vijećem sigurnosti UN-a.

Ovi ustupci proizlaze, prema izvještaju Foreign Policya, iz ključnih ciljeva američke vanjske politike: izbjegavanje sukoba s Moskvom i osiguravanje opstanka humanitarne linije za transport zaliha iz Turske u sjeverozapadnu Siriju, koju Rusija želi zatvoriti.

Pojedini diplomati u Vijeću sigurnosti odahnuli su nakon tog dogovora, rekavši da im je dosta stalnog verbalnog rata između velikih sila oko sudbine Sirije, koji nije doveo do postizanja konkretnih rezultata u rješavanju sukoba koji traje gotovo cijelo desetljeće.

“Ponavljamo istu stvar iznova i iznova tri puta mjesečno. Vijeće sigurnosti je to vrijeme moglo iskoristiti na produktivniji način”, rekao je jedan diplomata iz Vijeća sigurnosti za časopis, pod uvjetom da ostane anoniman, budući da je riječ o povjerljivim diplomatskim pregovorima.

Međutim, dogovor je također izazvao kritike pojedinih stručnjaka za sirijska pitanja, koji su rekli da redovni sastanci Vijeća služe nastavku pritiska na sirijski režim, koji prkosi međunarodnim normama.

Život s kršenjima odredbi

Dodali su kako odluka o smanjenju sastanaka o Siriji ukazuje na to da su napori, koje su Sjedinjene Američke Države i druge članice Vijeća sigurnosti ulagale tokom desetljeća kako bi pomogle uspostavljanju uključive sirijske države poslije građanskog rata, počeli gubiti zamah, što ukazuje na njihovu spremnost da žive uz stalna sirijska kršenja zadataka Vijeća sigurnosti UN-a.

“Iskreno, to je upravo ono što Rusija, Iran i (Bashar) Assad žele”, kaže Jomana, Qaddour, stručnjakinja za Bliski istok u Atlantskom vijeću i suosnivačica Sirijske organizacije za pomoć i razvoj sa sjedištem u SAD-u s uredima u Jordanu i Turskoj.

”Žele da uklonimo svaki pritisak da se javno predoče dokazi o tome šta sirijski režim radi vlastitim građanima, s ciljem da se izvuku iz ove nevolje”, kazala je.

SAD i Rusija predstavile su svoj prijedlog dogovora ostalim članovima Vijeća sigurnosti UN-a 31. januara, na dan kada su američka ambasadorica u UN-u Linda Thomas-Greenfield i njen ruski kolega Vassily Nebenzia izmijenili oštre optužbe zbog Ukrajine.

Plan je na početku naišao na protivljenje nekih članova Vijeća, koji su rekli da im treba više vremena za raspravu o pojedinostima plana. Prema izvještaju Foreign Policya, očekuje se da će dogovor na kraju odobriti svi članovi Vijeća, možda nakon manjih izmjena i dopuna.

Magazin nastavlja podsjećati da su Sjedinjene Američke Države, otkako je predsjednik Joe Biden preuzeo dužnost, svoju politiku prema Siriji gurnule na začelje svojih prioriteta, ulažući svoj ”politički kapital” u jačanje odnosa sa svojim saveznicima iz Zaljeva i nastojeći obnoviti nuklearni sporazum koji je s Iranom sklopljen 2015. godine.

Izvor: Al Jazeera

Reklama