Turska: Pregovori o ulasku Švedske u NATO još ‘na početku’

Turska kaže da su pregovori koji se tiču švedskog pridruživanja NATO-u daleko od gotovih i da Švedska treba konkretnim koracima pokazati solidarnost s Ankarom u borbi protiv terorizma.

Švedska je napravila napredak u ispunjavanju turskih zahtjeva na temelju ljetnog memoranduma (EPA)

Članica NATO-a Turska kaže da su pregovori koji se tiču švedskog pridruživanja vojnom savezu daleko od gotovih i da Švedska treba konkretnim koracima pokazati solidarnost s Ankarom u borbi protiv terorizma.

Švedska je napravila napredak u ispunjavanju turskih zahtjeva na temelju ljetnog memoranduma, izjavio je u četvrtak turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu, prenosi Hina.

“Nismo ni na pola puta, tek smo na početku”, dodao je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa švedskim kolegom Tobiasom Billstromom u Ankari

Švedska i susjedna Finska podnijele su zahtjev za članstvom u NATO-u u maju, zbog sigurnosnih briga nakon ruske invazije na Ukrajinu.

Turska od tada blokira njihov pristup, navodeći navodnu podršku grupama koje Ankara smatra terorističkim.

Dvije nordijske zemlje obećale su sporazumom u junu da će pojačati borbu protiv terorizma i nastaviti s prodajom odbrambene opreme Ankari.

Traže izručenje novinara Bulenta Kenesa

“Švedska održava svoja obećanja. Sporazumu pristupamo ozbiljno”, rekao je Billstrom, misleći na nedavne promjene u zakonodavstvu u svrhu pojačavanja borbe protiv terorizma.

Ankara zahtijeva izručenje desetaka navodnih terorista, uključujući turskog novinara Bulenta Kenesa koji živi u egzilu u Švedskoj.

Vrhovni sud Švedske u ponedjeljak je blokirao protjerivanje Kenesa.

Odluka suda je “ozbiljno zatrovala… iskrene” pregovore sa Švedskom, kazao je Cavusoglu.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan izdvojio je u novembru Kenesa kao osobu za koju Turska želi da bude izručena iz Švedske kao uvjet da Ankara podrži pridruživanje Stockholma NATO-u.

Ankara tvrdi da je Kenes član organizacije optužene za pokušaj puča 2016. godine.

Izvor: Agencije

Reklama