Stoltenberg: Spremni smo sudjelovati u kontroli naoružanja s Rusijom

Odnosi Rusije i Zapada pali su na najniži nivo od kraja Hladnog rata pošto je Moskva 2014. pripojila ukrajinsko poluostrvo Krim.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg tokom konferencije za novinare 7. januara 2022. na kraju sastanka ministara vanjskih poslova država članica Alijanse (EPA)

NATO smatra pozitivnom spremnost Rusije za razgovor iduće sedmice, ali ne može dopustiti stvaranje “drugorazrednih” saveznika koje se ne može braniti, izjavio je u petak glavni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg nakon virtualnog sastanka ministara vanjskih poslova NATO-a.

“Spremni smo sudjelovati u kontroli naoružanja, konvencionalnog i nuklearnog, s Rusijom, ali to mora biti recipročno”, rekao je Stoltenberg, prenosi Hina pozivajući se na Reuters.

“To je drugačije od nametanja jednostranih sankcija. Ne možemo se dovesti u situaciju u kojoj imamo drugorazredne članice NATO-a koje NATO kao savez ne smije braniti”, dodao je.

Rusija je, među ostalim, u decembru zatražila pravno obvezujuće garancije da će NATO odustati od bilo kakvih vojnih aktivnosti u istočnoj Evropi i Ukrajini.

Stoltenberg je u petak obećao da će razgovarati s Moskvom “u dobroj vjeri”, ali je odbacio glavne ruske zahtjeve.

Razgovori NATO-a i Rusije održat će se zbog krize na ukrajinskoj granici, uzduž koje je Rusija nagomilala desetke hiljada vojnika.

Glavni sekretar NATO-a je kazao na novinarskoj konferenciji u Briselu i da “moramo biti spremni na neuspjeh diplomatije”.

Stoltenberg je rekao kako su ministri vanjskih poslova naglasili “da će bilo kakva dodatna agresija protiv Ukrajine imati značajne posljedice te da će Rusija platiti veliku cijenu”, pri čemu je vjerojatno mislio na nove ekonomske sankcije.

‘Dijalog ne znači davanje ustupaka’

Predstavnici NATO-a i Rusije sastat će se iduće srijede u sjedištu NATO-a u Briselu , dok će predstavnici NATO-a i Ukrajine razgovarati u ponedjeljak.

Rusija odbacuje optužbe Zapada i Kijeva da priprema invaziju na Ukrajinu i tvrdi da je Ukrajina premjestila postrojbe prema Donbasu koji kontroliraju proruski separatisti uz pomoć Moskve.

Upitan može li NATO prihvatiti ruski zahtjev za otklanjanjem mogućnosti ukrajinskog članstva, Stoltenberg je kazao kako su članice NATO-a jasne da ne može biti kompromisa “po pitanju prava svake zemlje da izabere svoj put”.

Ruski i američki diplomati također bi se trebali sastati u ponedjeljak i utorak u Ženevi, a Stoltenberg je kazao kako su takvi razgovori “prilika za Rusiju da pokaže kako je ozbiljna po pitanju dijaloga i diplomacije”.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron također je komentirao u petak razgovore s Rusijom te je poručio da “dijalog ne znači davanje ustupaka”.

“Dijalog znači biti u stanju sagledati naše nesuglasice, ali i pokušati graditi budućnost”, dodao je.

Odnosi Rusije i Zapada pali su na najniži nivo od kraja Hladnog rata pošto je Moskva 2014. pripojila ukrajinsko poluostrvo Krim i počela da podržava proruske separatiste na istoku Ukrajine.

Izvor: Agencije

Reklama