Kazahstan, zemlja pod kontrolom Nazarbajeva i njegove porodice
Početak godine u Kazahstanu obilježen je najvećim protestima od nezavisnosti zemlje 1991. godine, kada je tadašnji predsjednik Nazarbajev počeo vladavinu dugu gotovo tri decenije.

Početak godine u Kazahstanu, najbogatijoj srednjoazijskoj državi sa 19 miliona stanovnika, obilježen je najvećim protestima koje je ova zemlja doživjela od svoje nezavisnosti i izlaska iz Sovjetskog Saveza 1991. godine.
Protesti su rijetki u Kazahstanu, pogotovo na Novu godinu kada građani uživaju u javnim praznicima i slobodnim danima te kada temeperature padaju ispod nule. Međutim, ove godine, 2. januara građani su odlučili da izađu na ulice prvobitno potaknuti bijesom zbog rasta cijena goriva.
Međutim, demonstracije su se brzo pretvorile i u protest protiv Nursultana Nazarbajeva, prethodnika predsjednika Kasim-Žomarta Tokajeva, koji je zadržao političku moć uprkos tome što je dao ostavku 2019. nakon gotovo tri decenije vladavine.
Nazarbajev se smatra glavnom političkom silom u Nursultanu, kazahstanskoj prijestolnici. Ranije se ona zvala Astana, a glavnim gradom umjesto Almatija, najvećeg grada u ovoj zemlji, proglašen je 1997. godine, dekretom Nazarbajeva, dok je 2019. preimenovan u Nursultan, po ovom dugogodišnjem predsjedniku Kazahstana.
Porodica kontrolira ekonomiju
Vjeruje se da njegova porodica kontrolira veći dio ekonomije, najveće u centralnoj Aziji, od naftne i gasne industrije do telekomunikacija.
Kritičari Nazarbajeva tvrde da je Tokajev samo njegova marioneta te da nema nikakvu političku moć i utjecaj. Njegov zet, Timur Kulibajev, ima monopol u svim sektorima ekonomije, pogotovo u naftnoj i gasnoj industriji.
Nakon tranzicijske ekonomske krize 1990-ih, Kazahstan je doživio ekonomski preporod zasnovan uglavnom na iskorištavanju nalazišta nafte i bogatim zalihama ruda. Radi se o zemlji sa velikim prostranstvima budući da je deveta po površini na svijetu.
Najveća je zemlja od pet bivših sovjetskih republika u centralnoj Aziji a pet puta je veća od Francuske. Graniči sa Rusijom i Kinom, a u Kazahstanu se nalazi i kosmodrom Bajkonur, središte sovjetskog svemirskog programa, iznajmljen Rusiji do 2050. godine.
Kazahastan je također zemlja sa većinskom muslimanskom populacijom i u središtu je geopolitičkih tenzija između Rusije, Kine i Zapada. Historijski ima veoma bliske veze sa Rusijom, a etnički Rusi čini gotovo petinu populacije.
BDP po glavi stanovnika iznosi 27.000 dolara, a ekonomija ove zemlje najrazvijenija je u Centralnoj Aziji.
‘Ekonomija na prvom mjestu’
Reputacija stabilnosti srednjoazijske nacije pod Nazarbajevom pomogla je privlačenju stotina milijardi dolara stranih ulaganja u njenu naftnu i metalnu industriju.
Tokom 90-tih godina, glavni slogan Nazarbajeva bio je “ekonomija na prvom mjestu”. Dozvolio je privatnim preduzećima da se razvijaju dok je svoju političku kontrolu proširio na parlament.
Nazarbajev je 2015. izabran za peti predsjednički mandat sa gotovo 98 posto glasova. Njegova stranka Nur Otan trenutno ima više od 80 posto zastupničkih mjesta u parlamentu.
Tokom posljednjih godina, vlada je počela i da krši građanske slobode i prava. Novinari i politički protivnici su završavali u zatvoru, dok su vlasti provodile kampanje protiv kritičara te raspisivali i međunarodno potjernice za njima.
Tokajev je u srijedu smijenio Nazarbajeva s mjesta predsjednika bitnog Vijeća sigurnosti i preuzeo ga na sebe. Također je imenovao novog šefa Komiteta državne sigurnosti, nasljednika sovjetskog KGB-a te je smijenio Nazarbajevog nećaka s drugog vodećeg mjesta u komitetu. Kabinet Tokajeva je također podnio ostavku.
Ipak, protesti su se nastavili, a demonstranti su preuzeli kontrolu nad aerodromom u Almatiju, najvećem kazahstanskom gradu. Letovi su otkazani a sukobi su počeli na glavnom trgu.
Desetine demonstranata je ubijeno, a više od 1.000 povrijeđeno, kako navode državni mediji.