Katarski emir ide na sastanak s Bidenom u Bijeloj kući
Razgovori dolaze u trenutku kada tenzije s Rusijom ponovo stavljaju fokus na tržište prirodnog plina i dok SAD traži naredne korake u Afganistanu.

Katarski emir, šeik Tamim bin Hamad Al Thani, posjetit će Bijelu kuću, na svom prvom sastanku uživo s američkim predsjednikom Joeom Bidenom, kada se ova zaljevska zemlja ponovo nalazi u jedinstvenom položaju da igra ključnu ulogu u politici vanjskih odnosa SAD-a.
Prema navodima iz Bijele kuće, na vrhu dnevnog reda sastanka u ponedjeljak bit će napori da se osigura “stabilnost globalnog snabdijevanja energijom”, ne baš prikrivena referenca na tenzije s Rusijom oko Ukrajine, zbog kojih bi Evropa mogla tražiti nove puteve za svoje velike potrebe za prirodnim plinom.
Katar održava veze i sa SAD-om i s Iranom
Katar, država od 2,8 miliona stanovnika, drugi je najveći svjetski izvoznik tečnog prirodnog plina (LNG) – malo iza SAD-a – i ima ogroman utjecaj na tržištu.
Sastanak se održava i u trenutku kada SAD traži napredak u odnosu s talibanskom vladom u Afganistanu, gdje je Doha od novembra služila kao diplomatski predstavnik Washingtona.
Također, američki i iranski zvaničnici kažu da bi multilateralni pregovori o oživljavanju iranskog nuklearnog sporazuma iz 2015. godine mogli doći u završnicu.
Katar održava veze i sa SAD-om i s Iranom i, kao domaćin Centralne komande američke vojske u regiji, ima poseban interes da izbjegne sukob.
Zaljevska nacija se, također, priprema da zauzme globalnu scenu kada u novembru bude domaćin Svjetskog prvenstva u nogometu, događaja koji je ponovo pokrenuo ispitivanje njenog tretmana prema radnicima migrantima.
U žarištu najhitnijih geopolitičkih pitanja
Vlada je ukazala na niz reformi, ali grupe za ljudska prava kažu da nije otišla dovoljno daleko.
“Katar se nalazi u žarištu najhitnijih geopolitičkih pitanja u ovom trenutku”, rekao je za Al Jazeeru Omar Rahman, bliskoistočni politički analitičar i bivši saradnik Brookings Institutiona.
“Mislim da Bidenova administracija želi razgovarati o svojoj perspektivi o ovim pitanjima, kao i o pronalaženju načina za unapređenje zajedničkih interesa.”