Slovenski ljekari nezadovoljni, mladi bi u inostranstvo, stariji u privatnu praksu

To su pokazala istraživanja i ankete provedene među ljekarima, što su ih u  na konferenciji za novinare u Ljubljani predstavila slovenska Ljekarska komora.

Zbog epidemije COVID-19 ljekari u primarnom zdravstvu imaju sada barem 40 kontakata dnevno koji se tiču samo korona virusa (EPA)

Ljekari u Sloveniji nezadovoljni su svojim položajem i plaćama, imaju sindrom “pregorjelosti” na poslu nakon skoro dvije godine pandemije COVID-19, a mnogo mladih ljekara razmišlja o odlasku u inostranstvo, prenosi Hina.

To su pokazala istraživanja i ankete provedene među ljekarima, što su ih na konferenciji za novinare u Ljubljani predstavila slovenska Ljekarska komora.

Kako je izjavila predsjednica komore Bojana Beović, skoro trećina mladih ljekara prema provedenoj anketi razmišlja o odlasku u inostranstvo, gdje su plaće i uvjeti bolji, a oko polovice svih ljekara razmišlja o izlasku iz sistema javnog zdravstva, bilo u inostranstvo ili u privatnu praksu.

Ne želimo postati država koja bi izvozila vrhunsko obrazovani kadar, rekla je Beović, iznoseći i podatke po kojima u Sloveniji nedostaje mnogo ljekara, njih oko 1000  kako da bi se približila evropskim standardima u zdravstvu.

Samo sedam minuta za pacijenta

Na konferenciji su ljekari posebno upozorili na preveliku opterećenost primarnog javnog zdravstva i probleme porodičnih ljekara zbog čega je interes za tu specijalizaciju skoro nestao, ali i niske plaće ljekara na početku karijere.

“Nedostatak ljekara u primarnom zdravstvu je kritičan”, kazao je novinarima Rok Ravnikar, predsjednik odbora za osnovno zdravstvo pri Ljekarskoj komori Slovenije.

Porodični ljekar u svojoj ambulanti ima u prosjeku samo sedam minuta za pacijenta, a ima i mnoga druga zaduženja. Zbog epidemije COVID-19 ljekari u primarnom zdravstvu imaju sada barem 40 kontakata dnevno koji se tiču samo korona virusa, a uključuju nas i na punktovima za uzimanja uzoraka i centrima za vakcinisanje”, kazao je Ravnikar, dodajući da istraživanja pokazuju kako je velik dio ljekara iscrpljen, odnosno imaju sindrom “pregorjelosti” na poslu.

Izvor: Agencije

Reklama