Bijela kuća šalje 1.000 vojnih zdravstvenih radnika u američke bolnice
Dodatnih 1.000 vojnih zdravstvenih djelatnika bit će raspoređeno u šest američkih saveznih država kako bi pomogli bolnicama koje su preopterećene porastom slučajeva COVID-a 19.

Dodatnih 1.000 vojnih zdravstvenih djelatnika bit će raspoređeno u šest američkih saveznih država kako bi pomogli bolnicama koje su preopterećene porastom slučajeva COVID-a 19 povezanih s varijantom omikron, saopćila je u Bijela kuća.
Timovi u kojima je između sedam i 25 vojnih ljekara, sestara i drugog osoblja počet će pristizati u Michigan, New Jersey, New Mexico, New York, Ohio i Rhode Island sljedeće sedmice kako bi pomogli hitnoj pomoći i omogućili bolničkom osoblju da nastavi s njegom drugih bolesnika, rekao je dužnosnik Bijele kuće, prenosi Hina.
Biden će u 10:30 ujutro imati obraćanje po pitanju odgovora svoje administracije na COVID-19, uz ministra odbrane Lloyda Austina i čelnicu Savezne agencije za hitne situacije, Deanne Criswell.
“Zahtjev broj jedan je i dalje osoblje”, rekla je Criswell CNN-u, dodavši da će druge savezne države vjerojatno trebati upošljavanje vojnih i drugih saveznih ljekara i sestara u borbi s COVIDom-19 i drugim bolestima, dok se omikron širi zemljom.
Bidenova administracija raspoređivala je savezne timove od jula u borbi protiv delta varijante. U decembru, Biden je naredio Austinu da pripremi dodatnih 1.000 pripadnika zdravstvenih snaga te je poslao više od 100 saveznih pripadnika medicinskog osoblja u Arizonu, Indianu, Michigan, New Hampshire, Vermont i Wisconsin.
Rast novozaražnih
Broj hospitaliziranih osoba zaraženih COVID-om dosegnuo je vrhunac ove sedmice nakon što je u stalnom porastu od kraja decembra, prema podacima Reutersa, dok je omikron preuzeo dominaciju od delte kao dominantna varijanta.
U prosjeku je prošle sedmice u SAD-u bilo 133.871 hospitalizacija s COVID-om, pokazuju podaci.
Porast je opteretio zdravstvene sisteme i prisilio nekoliko saveznih država da otkažu operacije koje nisu hitne. Omikron ne samo da uzrokuje porast slučajeva, nego pogađa i djelatnike koji se izlažu virusu.
Nekoliko saveznih država već je proglasilo vanredno stanje u svrhu popuštanja propisa i oslobađanja sredstva za borbu s porastom zaraženih.
Dosad, 847.664 osoba umrlo je od COVID-a u SAD-u, a ukupno je prijavljeno 63.268,225 slučajeva, dok pandemija ulazi u svoju treću godinu.