SAD ponovio upozorenja o Ukrajini, Rusija traži garancije za sigurnost
Rusko-američki razgovori završili su ponavljanjem garancija za sigurnost s ruske strane i upozorenjem SAD-a da će se Moskva suočiti s posljedicama ako odluči napasti Ukrajinu.

Rusko-američki razgovori završili su ponavljanjem garancija za sigurnost s ruske strane i upozorenjem Sjedinjenih Američkih Država da će se Moskva suočiti s posljedicama ako odluči napasti Ukrajinu, prenose agencije iz Ženeve.
Sastanak je trajao oko 7,5 sati i održan je iza zatvorenih vrata. Rusku delegaciju predvodili zamjenik ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov i zamjenik ministra odbrane Aleksandar Fomin, a američku prva zamjenica državnog sekretara Wendy Sherman.
Sherman je nakon sastanka, koji je nazvala “otvorenom i iskrenom raspravom”, rekla novinarima da je poručila svom ruskom kolegi da bi eventualna invazija na Ukrajinu dovela do “značajnih, enormnih” posljedica.
“Ovo je treći put da razgovaramo nakon sastanka Biden-Putin prošlog ljeta, došli smo s idejama o sigurnosnim interesima i promicanju stabilnosti, sastat ćemo se uskoro kako bismo detaljno razgovarali”, rekla je.
Kako javlja reporter Al Jazeere Ivica Puljić, Sherman je navela da su raspravljali o projektilima te recipročnim ograničenjima o veličini i obima vojnih vježbi.
Ona je također poručila da Washington nema namjeru pregovarati o Ukrajini bez učestvovanja Kijeva, kao ni o detaljnoj sigurnosnoj arhitekturi Evrope bez Evropljana.
Washington je također upozorio Moskvu da će se “politika otvorenih vrata” NATO-a nastaviti uprkos ruskim zahtjevima.
“Bili smo nedvosmisleni – nećemo se složiti da bilo koja zemlja ima pravo veta na proširenje NATO-a, zemlje moraju odlučivati o svojoj vanjskoj politici… Državni sekretar Blinken je govorio o dva diplomatska pravca i odvraćanju, učinit ćemo sve što moramo da zaštitimo Ukrajinu. Rusi zaista mogu biti teško financijski pogođeni, to je čist izbor za gospodina Putina – vidjet ćemo”, kazala je Sherman.
Na pitanje novinara o budućim razgovorima i deeskalacije, ona je odgovorila da Rusija mora vratiti sve snage sa granice i reći koje se to vojne vježbe izvode.
“Imam nade, ali ono što me više zanima su rezultati. Imali smo izravne rasprave, poznajemo se jako dobro, tu smo zbog naših nacionalnih interesa, proći ćemo kroz sve rasprave ovaj sedmice, onda ćemo imati dalje rasprave o tome koji je najbolji način da idemo naprijed.”
Opasnost od konfrontacije
Zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov opisao je rusko-američke razgovore održane u ponedjeljak kao profesionalne, ali je rekao da su kompromisi nužni za napredak.
Rusija je u decembru kazala da traži garancije NATO-a da Ukrajina nikada neće postati članica tog vojno-političkog saveza jer bi to bila prijetnja sigurnosti ruske nacije.
Nastavak budućih razgovora djelomično će ovisiti o napretku u postizanju sporazuma o tom pitanju, rekao je Rjbakov.
Rusija će odlučiti o nastavku razgovora sa Sjedinjenim Američkim Državama nakon sastanaka koje će ove sedmice održati s NATO-om te Evropskom organizacijom za sigurnost i saradnju (OESS), rekao je Rjabkov.
Osnova za sporazum između Rusije i SAD-a postoji, rekao je Rjabkov, ali i upozorio da SAD ne bi smio potcijeniti opasnost od konfrontacije.
‘Normandijski format’
Razgovori o sigurnosnim garancijama odvijat će se u tri faze – dva dana nakon sastanka u Ženevi, 12. januara u Briselu će se održati sastanak Vijeća Rusija-NATO, a 13. januara konsultacije na bečkoj platformi OESS-a.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg ranije je izjavio da taj vojnopolitički blok ima za cilj da se dogovori s Rusijom o nizu pregovora jer nije realno očekivati da se svi sukobi riješe odjednom tokom ovosedmičnih razgovora s delegacijom iz Moskve.
Vijeće NATO-Rusija sastat će se u srijedu, prvi put otkako je NATO obustavio svu praktičnu saradnju sa Moskvom 2014. godine zbog ruske vojne intervencije u Ukrajini.
Rusija će u četvrtak voditi razgovore sa Ukrajinom, Njemačkom i Francuskom u okviru takozvanog “normandijskog formata” kako bi osigurala implementaciju mirovnih sporazuma iz Minska.
Prošlu godinu obilježile su visoke tenzije između NATO-a i Rusije zbog optužbi za špijunažu i kontinuiranog vojnog jačanja Rusije u i oko Ukrajine.
Rusija je prošlog mjeseca predala SAD i NATO dva nacrta sporazuma o evropskim sigurnosnim garancijama.