Blinken: Kazahstan treba objasniti zašto je angažovao rusku vojsku

Kazahstan je na proteste trebao odgovoriti mirnim putem, rekao je američki državni sekretar.

U Kazahstan su, na poziv predsjednika Kassyma-Jomarta Tokayeva, stigle snage ODKB-a koje predvodi Rusija (EPA)

Američki državni sekretar Antony Blinken izjavio je da Washington traži od zvaničnika Kazahstana odgovore na pitanja o tome zašto je bilo potrebno da se angažuju sigurnosne snage koje predvodi Rusija da bi se riješili unutrašnji nemiri.

“Imamo pitanja o tome zašto su pozvali ovu organizaciju u kojoj Rusija dominira”, rekao je Blinken u intervjuu na CNN, prenosi Tanjug.

On smatra da bi Kazahstan trebalo da odgovori na proteste mirnim putem.

U Kazahstan su, na poziv predsjednika Kassyma-Jomarta Tokayeva, stigle snage ODKB-a koje predvodi Rusija, a Tokayev je izdao naredbu vojsci da na, kako je rekao, “teroriste” puca bez upozorenja.

‘Pogrešna naredba’

Blinken je ocijenio da je naredba da se puca na demonstrante pogrešna i da bi trebala biti ukinuta.

Vlasti Kazahstana saopštile su u nedjelju da su stabilizovale situaciju u zemlji nakon protesta u kojima su, prema posljednjim podacima tamošnjeg ministarstva zdravlja poginule 164 osobe.

Povod za proteste bilo je poskupljenje goriva, a oni su potom prerasli u nerede i sukobe sa snagama sigurnosti.

Izvor: Agencije

Reklama