Talibani opkolili dolinu Panjshir dok se otpor nastavlja

Talibani su odlučni da razbiju posljednji otpor u dolini Panjshir prije nego što objave sastav vlade.

Talibanski izvor navodi da se borbe nastavljaju u Panjshiru ali da je napredovanje usporeno minama koje su postavljene po cestama (Reuters)

Borbe između talibana i pobunjenika u afganistanskoj dolini Panjshir još traju, što je posljednja regija u zemlji u kojoj se pruža otpor novoj vlasti.

Glasnogovornik Nacionalnog fronta otpora (NRF), koji okuplja opozicione snage lojalne lokalnom lideru Ahmadu Massoudu, kaže da su uspjeli ponovo odbiti talibanske borce.

Talibanski izvor navodi da se borbe nastavljaju u Panjshiru ali da je napredovanje usporeno minama koje su postavljene po cestama.

Čini se da su talibani odlučili da razbiju otpor u ovoj regiji prije nego što objave ko će voditi zemlju nakon povlačenja američkih snaga.

Međutim, Penjshir, koji je gotovo cijelu deceniju odbijao sovjetsku okupaciju i prvu vladavinu talibana od 1996. do 2001, još uvijek se drži.

Borci iz NRF-a, koje čini antitalibanska milicija i bivši pripadnici afganistanskih snaga sigurnosti, nagomilali su značajnu količinu oružja u dolini, udaljenoj 80 kilometara od Kabula.

‘Pod iznvazijom’

Kako su se posljednjih dana širile glasine da je dolina pala, u Kabulu su se tokom noći mogli čuti pobjednički pucnji. U bolnici u Kabulu naveli su da je dvoje ljudi ubijeno a 20 ranjeno tokom pucnjave, dok su talibani pozvali svoje borce da prestanu to raditi.

“Izbjegavajte pucanje u zrak i umjesto toga se zahvalite Bogu”, napisao je glasnogovornik grupe Zabihullah Mujahid, za kojeg se očekuje da će postati novi ministar informisanja.

“Oružje i meci koji su vam dati su javno vlasništvo. Niko nema pravo da ih tek tako troši. Meci također mogu povrijediti civile.”

U Panjshiru, bivši zamjenik predsjednika Amrullah Saleh priznaje tešku poziciju NRF-a.

“Situacija je teška, pod invazijom smo. Otpor se nastavlja i nastavit će se”, rekao je Saleh u video poruci.

Američki general Mark Milley također ističe neizvjesnu situaciju u dolini.

“Moja vojna procjena je da će se okolnosti vjerovatno razviti u građanski rat. Ne znam da li će talibani moći uspostaviti vlast i vladu”, rekao je Milley za američke medije iz baze u Njemačkoj.

Dodao je da će, ako ne budu to mogli uraditi, doći do “rekonstruisanja Al-Kaide ili rasta ISIL-a ili drugih terorističkih grupa” tokom naredne tri godine.

Razgovori o pomoći

Međunarodna zajednica u međuvremenu pokušava da uspostavi neku vrstu diplomatskih kanala sa talibanima.

Američki državni sekretar Antony Blinken u nedjelju dolazi u Katar koji se pozicionirao kao ključni faktor u posredovanju u diplomatskim aktivnostima sa Afganistanom.

Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres također će održati sastanak na visokom nivou u Ženevi 13. septembra kako bi se dogovorila humanitarna pomoć za Afganistan.

Talibani su obećali da će formirati “inkluzivnu” vladu u kojoj će biti zastupljeni svi predstavnici društva, iako postoji mala mogućnost da će žene biti uključene u više nivoe vlasti.

Prvi komercijalni let poletio je u subotu sa kabulskog aerodroma i sletio u Mazar-i-Sharif, nakon što je pista popravljena.

Aerodrom je bio zatvoren otkako je 30. augusta SAD završio operacije evakuacije diplomata, stranaca i pojedinih Afganistanaca.

Izvor: Agencije

Reklama