Direktor FBI: Broj domaćih terorista ‘eksplodirao’
Zvaničnici su, svjedočeći pred zastupnicima, ponovili upozorenja od ranije ove godine da su najsmrtonosnije prijetnje SAD-u ‘domaće’.

Nacionalne sigurnosne agencije i agencije za provođenje zakona Sjedinjenih Američkih Država bore se protiv “značajnog skoka“ prijetnji koje stižu od “domaćih terorista”, od kojih mnogi djeluju sami i motivirani rasnim animozitetom ili antivladinom ideologijom.
Zvaničnici su, svjedočeći pred zastupnicima, ponovili upozorenja od ranije ove godine da su najsmrtonosnije prijetnje SAD-u “domaće”, s ideologijom bijelih supremacista i ličnim zamjerkama koje navode sve veći broj takozvanih usamljenih aktera na akciju, prenosi Beta, pozivajući se na Glas Amerike (VoA).
“Svakako da je broj domaćih terorista eksplodirao“, rekao je pred odborom Senata Christopher Wray, direktor Federalnog istražnog biroa (FBI), nazvavši sprečavanje terorističkih napada glavnim prioritetom Biroa “sada i u doglednoj budućnosti“.
Smrtonosni napad na Capitol
Dodao je da je više nego udvostručen broj domaćih slučajeva terorizma, sa oko 1.000 na približno 2.700 istraga.
“Povećali smo broj zaposlenih da bi se udvostručio broj ljudi koji rade na toj prijetnji u odnosu na godinu dana ranije“, kazao je Wray.
Dio tog skoka potiče od napada na Kongres SAD-a 6. januara, koji je rezultirao smrću petero ljudi i doveo do više od 600 hapšenja.
Međutim, u pripremljenom svjedočenju, Wray je upozorio da opsada Capitola “pokazuje spremnost nekih da primijene nasilje protiv vlade u cilju ostvarivanja svojih političkih i društvenih ciljeva“.