EU želi digitalnim porezom obuhvatiti stotine kompanija
Evropska komisija predložit će uvođenje digitalnog poreza, koji će plaćati stotine većinom evropskih kompanija, a prihod će se koristiti za finansiranje oporavka od pandemije COVID-19.

Evropska komisija predložit će idućih sedmica uvođenje digitalnog poreza, koji će plaćati stotine većinom evropskih kompanija, a prihod će se koristiti za finansiranje oporavka od pandemije COVID-19, najavila je potpredsjednica EK-a Margrethe Vestager.
Zemlje Evropske unije dogovorile su prošle godine da će se zajednički zadužiti za 750 milijardi eura, koje će potom usmjeriti u fond za oporavak ekonomije od posljedica pandemije, prenosi Hina.
Obveznice izdaje EK u ime članica EU-a, novac će se vraćati 30 godina, a namaknut će se uvođenjem novih poreza, uključujući one na digitalnu ekonomiju i na emisiju ugljen-dioksida.
‘Unija će uvesti digitalni namet’
Potpredsjednica EK-a izrazila je zadovoljstvo dogovorom u četvrtak o izmjeni globalnog sistema oporezivanja, kojim je, pod okriljem Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), utvrđena minimalna porezna stopa na dobit kompanija od najmanje 15 posto.
Dogovoreno je da će se dio prava na oporezivanje preusmjeriti iz matičnih u zemlje u kojima kompanije posluju.
Unija će, unatoč tome, uvesti digitalni namet, naglasila je Vestager u razgovoru za Reuters, ne precizirajući koliko će iznositi.
“Bude li u cjelosti odobren i uveden i budu li porezne vlasti imale resursa da ga naplaćuju, dio kompanija koje trenutno plaćaju malo poreza ili ga uopće ne plaćaju davat će doprinos društvima u kojima posluju”, istaknula je potpredsjednica EK-a.
Ciljevi evropskog digitalnog nameta razlikuju se od onih poreznog dogovora postignutog pod okriljem OECD-a i njegov obuhvat bit će puno širi, tumači Vestager.
‘Posrijedi je davanje, a ne porez’
“Dok OECD-ov dogovor cilja 100 najvećih kompanija, ovaj će namet obuhvatiti daleko više njih”, naglasila je evropska dužnosnica, dodajući da će ga plaćati uglavnom evropske kompanije, ali i one iz drugih zemalja.
Insistirala je da je posrijedi davanje, a ne porez.
“Znam da za kompanije to znači trošak, kako god ga nazvali, ali trebaju ga smatrati normalnim troškom poslovanja u Evropi”, naglasila je.
Nije željela precizirati koje će ga kompanije plaćati, niti koliko bi mogao iznositi.
Komisija je okvirno odredila 14. jula kao datum službene objave prijedloga.