Video: Dim i pepeo od šumskih požara prekrili američku obalu

Jak vjetar donosi dim iz Kalifornije, Oregona, Montane i drugih država na istoku, sve do druge strane američkog kontinenta.

Dim od požara obično se razrijedi dok stigne na istočnu obalu, ali ovog ljeta je 'prilično gust' (EPA)

Dim i pepeo od velikih požara na krajnjem zapadu Sjedinjenih Američkih Država, uz Tihi okean, zamutili su nebo i izazvali upozorenja na loš kvalitet zraka na dijelovima istočne obale, uz Atlantski okean, 4.000 kilometara dalje.

Jak vjetar donosi dim iz Kalifornije, Oregona, Montane i drugih država na istoku, sve do druge strane američkog kontinenta, te je dim zavio New York, New Jersey i Pennsylvaniju, prenosi Beta.

Najveći šumski požar u državi Oregon proširio se na 1.595 kvadratnih kilometara, a požari gore i na obje strane kalifornijske Sierra Nevade, kao i u državi Washington i drugim dijelovima američkog zapada.

Dim na istočnoj obali SAD-a podsjeća na prošlu jesen, kada je najgora sezona požara u Oregonu koja se pamti, donijela na istok gust dim neobične boje graška, i pogoršala kvalitet zraka hiljadama kilometara daleko.

Ljudima na istoku, u dijelovima New Jersyja, Pennsylvanije i drugdje, koji imaju srčana oboljenja, astmu i druge zdravstvene probleme, rečeno je da ne izlaze napolje.

[Sorrell Bobrink via Storyful]

“Jedna od stvari po kojima je ovaj događaja izuzetan je to što je dim prekrio tako veliki dio SAD-a”, rekao je Jessie Berman, stručnjak Univerziteta u Minnesoti za kvalitet zraka.

David Lawrence, iz Meteorološke službe SAD-a, rekao je da se dim od požara obično razrijedi dok stigne na istočnu obalu, ali ovog ljeta je “prilično gust”.

Požar u Oregonu napredovao je u rijetko naseljenom južnom dijelu te države po šest kilometara dnevno, podstaknut naletima vjetra i drastično suhim vremenom koje je drveće i šiblje pretvorilo u spremno lako zapaljivo gorivo.

[Ashlie Dow via Storyful]

Vatrogasne ekipe su deset dana morale da se povlače jer su vatrene lopte skakale s jedne krošnje na drugu, drveće eksplodiralo, žar letio ispred vatre i izazivao nove plamenove, a u nekim slučajevima velika vrućina stvarala je “suhe munje”. Ogromni oblaci dima i pepela podigli su se do 10 kilometara u nebo i vidljivi su sa više od 150 kilometara od mjesta požara, što se rijetko događa.

Vlasti u Oregonu kažu da su slabljenje vjetra i niža temperatura omogućili vatrogascima da ponovo stupe u akciju. Pošto se najaktivniji front požara približava jednom ranije izgorjelom području, ima nade da se neće širiti.

Računa se da je obuzdano oko jedne trećine tog požara s kojim se bori više od 2.200 ljudi.

Tokom požara je evakuirano više od 2.000 kuća, a ugroženo još 5.000. Ipak, izgorjelo je samo 70 kuća i stotinak pomoćnih zgrada, a nema vijesti da je iko poginuo.

Zbog klimatskih promjena u proteklih 30 godina zapad SAD-a je mnogo topliji i sušniji nego ranije, i očekuje se da tako bude i dalje, da meteorološke pojave budu sve ekstremnije, a požari češći i destruktivniji, rekao je Berman, sa Univerziteta u Minnesoti.

Izvor: Agencije

Reklama