Kina odbacila američke kritike o trgovini ljudima
Peking je odbacio optužbe da ne uspijeva zaustaviti trgovinu ljudima i ukazao da Washington nema pravo na kritiku s obzirom na njegovu historiju rasne diskriminacije.

Kina je u petak odbacila američke optužbe da ne uspijeva zaustaviti trgovinu ljudima i ukazala da Washington nema pravo na kritiku s obzirom na njegovu historiju rasne diskriminacije.
Kina se nalazi među 17 zemalja za koje je u najnovijem izvještaju State Departmenta o trgovini ljudima ocijenjeno da ne rade dovoljno u borbi protiv trgovine ljudima i kojima prijete američke sankcije, prenosi Beta.
U izvještaju je 17 najautoritarnijih država svrstano u treći nivo kategorizacije zbog toga što ne ispunjavaju minimum standarda da zaustavi “nehumani ciklus diskriminacije i nepravde”, kako je rekao u četvrtak državni sekretar SAD-a Anthony Blinken predstavljajući izvještaj.
Među ostalim zemljama u toj grupi su Malezija, Rusija i Nikaragva.
“Čvrsto se protivimo neosnovanim američkim optužbama upućenim Kini zasnovanim na lažima i glasinama”, rekao je glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Kine Wang Wenbin i optužio Washington da “blati Kinu” i da se miješa u njene poslove.
‘Mašu štapom ljudskih prava’
“Sjedinjene Američke Države nisu u položaju da mašu štapom ljudskih prava”, kazao je Wang u dnevnom obraćanju medija.
Naveo je američku zloupotrebu Afroamerikanca i američkih domorodaca i izvještaje prema kojima je malo ljudi koji su prokrijumčareni u SAD radi prinudnog rada bili spašeni.
“SAD treba razmisliti o vlastitim kršenjima ljudskih prava i ispraviti ih, kao što su genocid, rasna diskriminacija i prinudni rad”, rekao je Wang.
U trećem nivou kategorizacije izvještaja State Departmenta o ljudskim pravima u svijetu za 2021. godinu nalaze se Afganistan, Alžir, Kina, Komorski otoci, Kuba, Eritreja, Gvineja Bisao, Iran, Malezija, Mijanmar, Nikaragva, Sjeverna Koreja, Rusija, Južni Sudan, Sirija, Turkmenistan i Venecuela.