Američke snage napustile bazu Bagram u Afganistanu

Baza se predaje afganistanskoj vladi dok njene oružane snage ulaze u sve veći sukobom s talibanima.

Afganistanski dužnosnik rekao je da će baza biti službeno predana vladi na svečanosti u subotu (EPA)

Američke snage povukle su se u petak iz svoje glavne vojne baze u Afganistanu, rekao je američki sigurnosni dužnosnik, u skladu sa sporazumom s talibanima kojim se regulira povlačenje svih američkih snaga iz zemlje nakon dvadesetgodišnjeg rata.

“Svi američki vojnici i pripadnici NATO-ovih snaga napustili su zrakoplovnu bazu Bagram”, rekao je visoki američki sigurnosni dužnosnik pod uvjetom da ostane anoniman, objavio je Reuters a prenosi Hina.

Američka vojska koordinirala je svoj zračni rat i logističku podršku ratu iz zračne baze Bagram, oko 60 km sjeverno od Kabula, a povlačenje snaga simbolizira kraj američke misije u Afganistanu, navode agencije.

Baza se predaje afganistanskoj vladi dok se njezine oružane snage suočavaju sa sve većim sukobom s talibanima.

Afganistanski dužnosnik rekao je da će baza biti službeno predana vladi na svečanosti u subotu.

Američki dužnosnik za odbranu rekao je da je general Austin Miller, vrhovni američki zapovjednik u Afganistanu “i dalje zadržao sve sposobnosti i ovlasti za zaštitu snaga” koje su stacionirane u glavnom gradu Kabulu.

Dvojica drugih američkih sigurnosnih dužnosnika saopćila su ove sedmice da će većina američkog vojnog osoblja najvjerojatnije otići do 4. jula, a preostale će snage ostati za zaštitu ambasade.

Dogovor Washingtona i talibana

Prošli mjesec američki predsjednik Joe Biden rekao je afganistanskom predsjedniku Ashrafu Ganiju da će “Afganistanci morati odlučiti o svojoj budućnosti, što žele”.

Gani je rekao da je njegov posao sada “upravljati posljedicama” povlačenja SAD-a.

Dogovor s talibanima o povlačenju SAD-a postignut je za vrijeme mandata predsjednika Donalda Trumpa.

U zamjenu za povlačenje SAD-a, talibani su obećali spriječiti bilo kakav međunarodni terorizam s afganistanskog tla, a također su se obvezali početi razgovore sa svojim afganistanskim suparnicima, ali u pregovorima je postignut mali napredak.

Talibani pozdravljaju odlazak Amerikanaca

Talibani “pozdravljaju i podržavaju” odlazak američkih i NATO trupa iz zračne baze Bagram, najveće u Avganistanu, što svjedoči o skorom povlačenju stranih snaga iz zemlje, rekao je danas portparol talibana.

“Pozdravljamo i podržavamo odlazak. Njihovo potpuno povlačenje omogućit će Afganistancima da sami odlučuju o svojoj budućnosti”, izjavio je agenciji France presse portparol talibana Zabihullah Mujahid.

Izvor: Agencije

Reklama