SAD upozorio firme koje posluju s kineskim Xinjiangom

Kineska vlada nastavila je sa zloupotrebom ljudi, ‘ciljajući Ujgure, Kazahe i Kirgize, koji su muslimani’, navodi State Department.

Grupe za ljudska prava vjeruju da je najmanje milion Ujgura i drugih manjina pritvoren u kampovima u Xinjiangu (EPA)

Američka vlada upozorila je preduzeća koja su dio nabavnog lanca i investiraju u kinesku provinciju Xinjiang da su u povećanom riziku poslovanja, navodeći kao razlog prinudni rad i kršenje ljudskih prava širom Kine.

“S obzirom na ozbiljnost i obim ovih zloupotreba, kompanije i pojedinci koji ne izađu iz nabavnog lanca koji ne prekinu s dostavljanjem proizvoda ili ne prekinu investicije povezane s Xinjiangom mogu se suočiti s kršenjem prava SAD-a”, naveo je State Department u saopćenju, prenosi Tanjug, pozivajući se na Reuters.

U savjetu se navodi da je kineska vlada nastavila sa “strašnom zloupotrebom ljudi” u Xinjiangu i u ostalim mjestima, “ciljajući Ujgure, Kazahe i Kirgize, koji su muslimani, kao i pripadnike ostalih etničkih i manjinskih vjerskih zajednica”.

Kineske kompanije na crnoj listi

Ovaj potez State Departmenta prati odluku administracije Joea Bidena da stavi 14 kineskih kompanija i entiteta na ekonomsku crnu listu zbog kršenja ljudskih prava.

Grupe za ljudska prava vjeruju da je najmanje milion Ujgura i drugih većinom muslimanskih manjina pritvoren u kampovima u Xinjiangu te da Kina vrši prisilnu sterilizaciju žena i tjera ih na prisilni rad.

Peking odbacuje sve optužbe i tvrdi da je njegova politika u Xinjiangu nužna za borbu protiv “ekstremizma“.

Izvor: Agencije

Reklama