Slovenija od četvrtka predsjedava Vijećem EU-a

Slovenija u četvrtak preuzima šestomjesečno rotacijsko predsjedništvo Vijećem EU-a od Portugala, te očekuje i dolazak predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen.

Posebnu pažnju tokom predsjedanja Slovenija će posvetiti pitanju uspostave Zdravstvene unije, te kriznog upravljanja na području kibernetičke sigurnosti, kazao je Logar (EPA)

Slovenija će tokom svog predsjedanja Vijećem Evropske unije u drugoj polovici ove godine tražiti kompromisne prijedloge, a jedan od prioriteta bit će priprema Evropske unije na moguće nove krize u budućnosti, rekao je u utorak šef diplomatije Anže Logar.

Kako je u razgovoru za novi televizijski kanal N1info Slovenija izjavio Logar, uloga države koja predsjedava Vijećem je da pokuša usklađivati i predlagati kompromisna rješenja za zakonske prijedloge i različite teme, prenosi Hina.

“Svaka članica pokušava u tom okviru  afirmirati svoje gledište, a zadaća je predsjedajuće države da nađe kompromisni prijedlog za svih 27”, kazao je Logar.

Posebnu pažnju tokom predsjedanja Slovenija će posvetiti pitanju uspostave Zdravstvene unije, te kriznog upravljanja na području kibernetičke sigurnosti.

Slovenija u četvrtak preuzima šestomjesečno rotacijsko predsjedništvo Vijećem EU-a od Portugala, te očekuje i dolazak predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen.

Zabrinutost europarlamentaraca

Slovenski mediji objavili su u utorak pismo što ga je petoro njemačkih zastupnika u Evropskom parlamentu, članovi stranaka i s ljevice i iz centra, uputilo Ursuli von der Leyen i predsjedniku Vijeća EU-a Charlesu Michelu, a u kojemu se izražava zabrinutost zbog stanja vladavine prava u Sloveniji pod vladom premijera Janeza Janše.

Između ostalog, njemački zastupnici u pismu kažu da su “evropske vrijednosti pod sve većim pritiskom u Sloveniji”, te da premijer Janša “žestoko” napada civilne udruge i slobodne medije. Zahtijevaju da Komisija što prije osigura da slovenska vlada prestane “opstruirati” imenovanje slovenskih delegiranih tužitelja u ured Evropskoj javnog tužiteljstva (EPPO) čija je zadaća ubuduće ispitivati malverzacije i zloupotrebe kod korištenja evropskih fondova.

Njemački zastupnici uz to pozivaju EU da do imenovanja delegiranih tužitelja iz Slovenije zadrži isplatu sredstava Sloveniji iz evropskih budžetskih sredstava i fonda za otpornost i oporavak, prenose slovenski mediji.

Pismo su potpisali eurozastupnici Daniel Freund (Zeleni), Sergey Lagodinsky (Zeleni), Stelios Kouloglou (Ljevica), Ramona Strugariu (Renew) i Lara Wolters (S&D), a potpis na pismo dala je i zastupnica Zelenih u Bundestagu Franziska Brantner.

Izvor: Agencije

Reklama