EU smanjuje zavisnost od kineskih i drugih stranih dobavljača
Evropska unija predstavila je plan za smanjenje zavisnosti od kineskih i drugih stranih dobavljača u šest strateških oblasti.

Evropska unija predstavila je u srijedu plan za smanjenje zavisnosti od kineskih i drugih stranih dobavljača u šest strateških oblasti, kao što su sirovine, farmaceutskih sastojci i poluprovodnici, nakon ekonomskog pada izazvanog pandemijom.
U planu 27-članog bloka ističe se hitnost tog zadatka, uz obrazloženje da se Evropa oslanja na Kinu za gotovo pola od 137 proizvoda koji se koriste u osjetljivim ekosistemima, a riječ je uglavnom o sirovinama, farmaceutskim i drugim proizvodima važnim za zelene i digitalne ciljeve bloka, prenosi Tanjug agenciju Reuters.
Ažurirani plan industrijske strategije Evropske komisije osmišljen je nakon što je korona pandemija ukazala na problem “uskih grla” u lancu snabdijevanja, zbog čega EU planira da izvrši detaljnu reviziju dobavljača sirovina, baterija, aktivnih farmaceutskih sastojaka, vodonika, poluprovodnika, te cloud i takozvanu “edge” tehnologije, kako bi odlučila o budućem poslovanju s njima.
Ažužirana strategija
“Današnja ažurirana industrijska strategija odnosi se na to da naše industrije budu opremljene za pokretanje digitalne i zelene transformacija ekonomije, a da istovremeno osigura konkurentnost naših industrija u kontekstu oporavka od krize od korona virusa”, izjavila je potpredsjednica EK-a Margrethe Vestager na konferenciji za novinare.
Mjere EU-a mogle bi da uključe “diverzifikaciju ponude i potražnje oslanjajući se na različite trgovinske partnere kad god je to moguće, ali i pravljenje zaliha i samostalno djelovanje kad god je to potrebno”, navodi se u dokumentu napisanom na 19 stranica.
Da bi smanjile zavisnost od uvoza, zemlje EU mogle bi da udruže resurse za Važne projekte od zajedničkog evropskog interesa (IPCEI) u cloud računarstvu naredne generacije, industriji vodonika, niskougljeničnoj, farmaceutskoj i industriji poluprovodnika.
Program IPCEI treba da omogući vladama EU-a da upumpavaju novac po blažim pravilima o državnoj pomoći, a kompanijama da rade zajedno na brojnim projekatima – od dizajna do proizvodnje.