Papa završio posjetu Iraku porukama suživota

U obraćanju je uputio poruke o miroljubivoj koegzistenciji, pozivajući na suživot i sigurnost za sve.

U ponedjeljak, papa se ukrcao u avion za Vatikan, a ispratio ga je irački predsjednik Barham Salih (AFP)

Papa Franjo završio je historijsku posjetu Iraku, napustivši Bagdad nakon što je posjetio ratom razorene gradove, susreo se sa muslimanskim i kršćanskim liderima i molio se za mir i suživot.

U ponedjeljak, papa se ukrcao u avion za Vatikan, a ispratio ga je irački predsjednik Barham Salih.

Tokom posjete Iraku, prve koju je u historiji obavio jedan papa, posjetio je četiri grada, uključujući Mosul, bivše uporište snaga Islamske države Iraka i Levanta (ISIL), čiji su dijelovi i dalje razrušeni.

U obraćanju je uputio poruke o miroljubivoj koegzistenciji, pozivajući na suživot i sigurnost za sve.

Posjeta je protekla uz brojne mjere osiguranja, uključujući i vojna vozila sa mitraljezima.

Tokom mise u Mosulu, muslimanski i kršćanski stanovnici govorili su o životu pod brutalnom vladavinom ISIL-a.

‘Mir je moćniji od rata’

Papa je vidio ruševine kuća i crkvi na trgu koji je predstavljao centar grada prije nego što ga je ISIL 2014. okupirao, a njegovi pripadnici krenuli u smrtonosni pohod na sjeveru Iraka, gdje su ubijali kršćane i muslimane koji nisu dijelili njihova uvjerenja.

Veći dio Mosula je uništen 2017, tokom krvave borbe iračkih i međunarodnih snaga za oslobađanje od vladavine ISIL-a.

„Okrutno je da je ova zemlja, kolijevka civilizacije, mogla biti tako barbarski pogođena, sa toliko uništenih antičkih objekata i hiljadama ubijenih ili protjernih muslimana, kršćana i ostalih“, rekao je papa.

„Mađutim, danas potvrđujemo svoje uvjerenje da je bratstvo trajnije od bratoubistva, da je nada moćnija od mržnje, a mir moćniji od rata“, dodao je.

‘Selam, selam, selam’

Jasno aludirajući na ISIL, papa je rekao da nada „nikada ne bi smjela biti ušutkana krvlju koju su prolili oni koji su izopačili Božje ime na putu destrukcije“.

Iračka kršćanska zajednica, jedna od najstarijih na svijetu, uništena je tokom godina konflikta, a broj kršćana je pao na oko 300.000, sa 1,5 miliona koliko ih je bilo prije američke invazije iz 2003. godine i nasilja koje je uslijedilo pojavom ISIL-a.

Papa je posjetio i Qaraqosh, kršćanski grad koji je ISIL unišio, te održao misu u Erbilu, nakon koje je rekao okupljenima: „Irak će uvijek ostati uz mene, u mom srcu“.

Završio je riječima „selam, selam, selam“ (mir, mir, mir), na arapskom jeziku.

Izvor: Agencije

Reklama