WHO: Do kraja godine vakcinisati 20 posto stanovnika Sirije
Najava Svjetske zdravstvene organizacije je uslijedila zbog naglog porasta slučajeva zaraze u dijelovima zemlje koja je pod kontrolom vlade.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) nadgledat će kampanju vakcinacije protiv korona virusa u ratom zahvaćenoj Siriji, koja bi trebala početi u aprilu.
Cilj je da se do kraja ove godine vakciniše oko 20 posto stanovništva, saopćeno je iz WHO-a, prenosi Anadolija.
Najava je uslijedila zbog naglog porasta slučajeva zaraze u dijelovima zemlje koja je pod kontrolom vlade.
Registrirano gotovo 50.000 slučajeva
Državni mediji objavili su da su jedinice intenzivne njege u državnim bolnicama u glavnom gradu Damasku pune i da su medicinski radnici pozvani da budu u pripravnosti zbog velikog priliva pacijenata zaraženih korona virusom.
Među zaraženima početkom ovog mjeseca bili su i predsjednik Bashar al-Assad i njegova supruga Asma, koji se sada oporavljaju, prema saopćenju iz ureda predsjednika.
Iz WHO-a su naveli da nije poznato o kojima varijantama korona virusa se radi u Siriji, jer su laboratorijski kapaciteti te zemlje slabi.
Uzorci su poslani van granica Sirije, a u susjednim zemljama registrirane su varijante korona virusa iz Velike Britanije i Južne Afrike.
Zemlja, koja je prije rata imala oko 23 miliona stanovnika, registrirala je gotovo 50.000 slučajeva korona virusa, od čega 40 posto na sjeverozapadu Sirije, uz granicu s Turskom, rekla je Akjemal Magtymova, predstavnica WHO-a i šef misije u Siriji.
Magtymova je kazala da je više od 17.000 slučajeva registrirano u dijelovima Sirije koji su pod kontrolom Assadovih snaga, dok je u područjima pod kontrolom opozicije više od 9.000 slučajeva.
Teška ekonomska i finansijska kriza
Sirijsko Ministarstvo zdravstva registriralo je gotovo 17.600 slučajeva zaraze, uključujući 1.175 preminulih od početka pandemije, u martu prošle godine.
Desetogodišnji sukob u Siriji, koji je usmrtio više od pola miliona ljudi i raselio polovinu stanovništva zemlje oštetio je stotine bolnica i klinika širom zemlje.
Zbog rata i teške ekonomske i finansijske krize, više od 80 posto Sirijaca živi ispod nivoa siromaštva i nije u mogućnosti priuštiti PCR testove.