NATO potvrdio vezu između Evrope i Sjeverne Amerike
U zajedničkoj izjavi ministri vanjskih poslova navode da će se Alijansa nastaviti prilagođavati kako bi se mogla suočiti s novim prijetnjama.

Ministri vanjskih poslova zemalja članica NATO-a potvrdili su u utorak “trajnu transatlantsku vezu” između Amerike i Evrope te privrženost temeljnim načelima Saveza, uključujući onaj o uzajamnoj odbrani.
Ministri su, u zajedničkoj izjavi na sastanku u Briselu, ”potvrdili trajnu transatlantsku vezu između Evrope i Sjeverne Amerike, u čijem je srcu NATO”, prenosi Hina.
“Povezuju nas zajedničke demokratske vrijednosti i poštivanje svrha i načela Povelje Ujedinjenih naroda. NATO je temelj naše kolektivne obrane: zajedno potvrđujemo našu čvrstu predanost Washingtonskom ugovoru, uključujući da će se napad na jednog saveznika smatrati napadom na sve nas, kako piše u Članu 5.”, kaže se u izjavi, usvojenoj na kraju prvog dana dvodnevnog sastanka.
Novi ton u komunikaciji SAD-a i evropskih saveznika
Nakon četverogodišnje vladavine bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je izbjegavao potvrditi načelo o uzajamnoj odbrani i tvrdio da je NATO zastarjela organizacija, s dolaskom nove američke administracije predsjednika Joea Bidena promijenio se ton u komunikaciji s evropskim saveznicima.
Na sastanku sudjeluje američki državni sekretar Antony Blinken, koji je potvrdio američku privrženost NATO-u i želju za revitalizacijom Saveza.
U zajedničkoj izjavi ministri navode da će se NATO nastaviti prilagođavati kako bi se mogao suočiti s novim prijetnjama.
“Transatlantsko partnerstvo ostaje kamen-temeljac naše kolektivne odbrane, presudan za našu političku koheziju i ključni stup međunarodnog poretka temeljnog na pravilima”, kaže se u zajedničkoj izjavi.
Ministri najavljuju da će pojačati otpornost NATO-a, vojnu snagu i globalne izglede Saveza, ističući da će predstojeći sastanak na vrhu, koji će biti održan u junu, otvoriti novo poglavlje u transatlantskim odnosima i postaviti smjernice za budućnost Saveza do 2030. godine i nakon toga.
Ministri vanjskih poslova NATO-a sastali su se u utorak u Briselu prvi put “licem u lice” u više od godinu dana, na sastanku koji će trajati do srijede.
Saveznici bi trebali razgovarati i o budućnosti njihove misije u Afganistanu, ali se ne očekuje odluka o tome.
Neizvjestan ostanak američkih trupa u Afganistanu
Sve oči uprte su u Washington, jer Biden treba odlučiti hoće li Sjedinjene Američkih Države u idućih nekoliko sedmica napustiti ratom razorenu zemlju, prema dogovoru s talibanima, ili će ostati ondje.
“Sve opcije su na stolu i nije donesena konačna odluka”, rekao je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg u ponedjeljak.
“Snažno podržavamo napore za ulijevanje svježe energije u mirovni proces”, dodao je Stoltenberg.
Gotovo 10.000 vojnika NATO-a ili partnerskih zemalja trenutno obučavaju afganistanske sigurnosne snage
Kada je afganistanska misija još bila borbena, bilo ih je 100.000.
Ipak, zbog visokog nivoa nasilja, povlačenje bi moglo dodatno destabilizirati zemlju i ugroziti stratešku prednost osvojenu u dva desetljeća intervencije NATO-a.