Njemačka očekuje pragmatičan stav SAD-a o Sjevernom toku 2

Diplomate su stava da je za Berlin najbolja strategija da se SAD-u predstavi cijela stvar u obliku gotovog projekta.

Sjeverni tok 2 bi mogao biti završen do septembra (EPA)

Njemačka očekuje da će američka administracija zauzeti pragmatičan pristup projektu Sjeverni tok 2 za isporuku ruskog plina u Evropu i zalaže se za završetak plinovoda uprkos protivljenju SAD-a.

Zvaničnici i diplomate Evropske unije i Njemačke smatraju da je za Berlin najbolja strategija da se SAD-u predstavi cijela stvar u obliku gotovog projekta, a da je plinovod već izgrađen 95 posto i mogao bi biti završen do septembra, prenosi Tanjug.

Slijede suštinski razgovori

“U Berlinu pokušavaju kupiti vrijeme i osigurati da izgradnja bude završena, jer misle da će, kada se plinovod pokrene, stvari izgledati drugačije za SAD”, rekao je za Reuters visoki diplomata EU-a o tom pitanju.

Kao i drugi zvaničnici koji su govorili za Reuters, i ovaj diplomata je odbio da bude imenovan zbog osjetljivosti samog pitanja.

“Berlin vjeruje da u Washingtonu postoji spremnost da se razgovara o ovome i pronađe rješenje”, kazao je drugi diplomata EU-a i naglasio da Njemačka tek treba početie suštinske razgovore s administracijom Joea Bidena o Sjevernom toku 2 i da definitivno ne zna stav SAD-a.

Komercijalno opravdanje plinovoda

Agencija navodi da je SAD pokušao blokirati projekat koji vodi ruski Gasprom vrijedan 11 milijardi dolara, a i stara i nova američka administracija uvele su sankcije protiv nekih kompanija i upozorile druge uključene u projekat na rizik od sankcija.

Reuters navodi da je Bijela kuća saopćila da predsjednik Biden smatra da je plinovod ispod Baltičkog mora do Njemačke loša ideja za Evropu.

Njemačke diplomatre izjavile su agenciji da očekuju da se ministar vanjskih poslova Heiko Maas prvi put sastane “licem u lice” s američkim državnim sekretarom Antonyjem Blinkenom krajem ovog mjeseca, na sastanku ministara vanjskih oslova NATO-a u Briselu, i da će braniti Sjeverni tok 2 kao privatnu, a ne političku firmu, što je i stav koji imaju kompanije koje su uključene u projekat i koje ističu da on ima puno komercijalno opravdanje.

Izvor: Agencije

Reklama