SAD i Južna Koreja se dogovorili o finansiranju američkih trupa

Seul će plaćati 44 posto ukupnih troškova američkog vojnog prisustva na Korejskom poluotoku.

Izdvajanja za američko vojno prisustvo u Južnoj Koreji bit će povećanoove godine za 13,9 posto (EPA)

SAD i Južna Koreja su se saglasili da se troškovi koje plaća Seul za američke trupe u Južnoj Koreji povećaju za 13,9 posto u 2021. godini.

Ovim dogovorom okončana je višemjesečna pat pozicija, koja je izazvala tenzije u odnosima između dva saveznika nakon zahtjeva bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa da se troškovi uvećaju pet puta, prenosi Tanjug, pozivajući se na AFP.

S obzirom da je novi predsjednik Joe Biden pristao da preko State departmenta postigne brz sporazum o ovom pitanju, može se zaključiti da američka administracija želi popraviti odnose s ključnim saveznicima u istočnoj Aziji, jer joj je u fokusu regionalno jedinstvo kako bi uspješno parirala Kini i Sjevernoj Koreji.

Jačanje savezništva u regiji

Američki državni sekretar Antony Blinken putovat će iduće sedmice u Tokio i u Seul, na sastanke na kojima će potvrditi američku posvećenost jačanju savezništva, saopćeno je iz State departmenta i najavljeno da će se Blinkenu na sastancima pridružiti i sekretar za odbranu SAD-a Lloyd Austin, koji će posjetiti i Indiju.

Iz Seula je potvrđeno da će se izdvajanja za američko vojno prisustvo u Južnoj Koreji povećati ove godine za 13,9 posto, kao i da će se tokom četiri godine nakon ove troškovi povećavati srazmjerno povećanjima vojnog budžeta Sjeverne Koreje.

Seul će plaćati 44 posto ukupnih troškova američkog vojnog prisustva na Korejskom poluotoku, ne računajući plate za oko 28.500 vojnog i civilnog osoblja angažiranog u Južnoj Koreji.

Izvor: Agencije

Reklama