UN upozorava mijanmarsku huntu na teške posljedice

Svjetska organizacija je navela kako vojska mora u potpunosti poštivati pravo na mirno okupljanje u Mijanmaru.

Uz proteste u brojnim gradovima i mjestima, vojska se suočava i sa štrajkom javnih radnika (Reuters)

Iz Ujedinjenih naroda su poručili mijanmarskoj vojnoj hunti da se “pravo na mirno okupljanje mora u potpunosti poštovati..

U telefonskom pozivu, posebna UN-ova predstavnica Christine Schraner Burgener upozorila je kako će “svaki oblik nasilnog odgovora vjerovatno imati teške posljedice“, prenosi Hina, pozivajući se na BBC

Pristup internetu u Mijanmaru obnovljen je u utorak ujutro, nakon što je bio prekinut drugu noć zaredom.

Hunta blokira pristup nastojeći ugušiti neslaganje nakon puča 1. februara.

Na okupu male grupe demonstranata

Upozorenje Schraner Burgener izneseno je u telefonskom razgovoru u ponedjeljak sa zamjenikom komandanta hunte, generalom Soe Winom, rekao je glasnogovornik UN-a Farhan Haq.

Posebna predstavnica naglasila je da blokada interneta “potkopava temeljna demokratska načela“.

Demonstranti su na ulicama i u utorak ujutro, a Reuters prenosi kako se okupljaju u malim grupama.

Uz proteste u brojnim gradovima i mjestima, vojska se suočava i sa štrajkom javnihi radnika u vladinim institucijama, kao dijela pokreta građanskog neposluha.

U nedjelju su oklopna borbena vozila raspoređena u Yangonu, sjevernom gradu Myitkyina i gradu Sittwe, na zapadu zemlje, ali to nije obeshrabrilo demonstrante.

Policiji je na ulicama kao pojačanje stigla i vojska, kako bi lakše kontrolirala velike grupe.

Demonstranti su u utorak blokirali željezničku prugu između Yangona i južnog grada Mawlamyinea, pokazali su snimci koje su objavili mediji.

“Odmah oslobodite naše čelnike“, uzvikivali su.

Stotine privedenih i pritvorenih

Vojne vlasti ranije su najavile stroge kazne za sve koji se protive vojnim vođama.

Hunta je rekla da je svrgnula izabrane čelnike, uključujući dugogodišnju zagovornicu demokratije Aung San Suu Kyi,  zbog navodne izborne prevare.

Međutim, to nije podržala nijednim dokazom, dodaju agencije.

Asocijacija pomoći političkim zatvorenicima (AAPP), koja prati pritvaranje ljudi u Mijanmaru, izrazila je zabrinutost da bi vojska mogla koristiti gašenje interneta kako bi “provodila nepravedne aktivnosti, uključujući proizvoljno pritvaranje“.

Iz AAPP-a dodaju kako je 426 osoba privedeno od početka puča i kako ih je još 391 iza rešetaka.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama